Leírás
Túlzás nélkül elmondható: szerzőink maguk is a változás szereplői – sőt maguk is „válságtermékek”. Amikor új hangot keresnek akkor fő témájuk a válság, az értékek számukra sokszor érthetetlen változása.
Megérződik ez mindegyikőjük kifejezésmódján. Tapasztalható a fegyelmezett és racionális Bálint Zsuzsa stílusában, Ghirasin Anna megszólalásában vagy a kételyekkel küszködő Sütő Tamásnál. A prózában is: a szenvedélyes és patetikus Fábián Ármin Vincentiusnál, Hütter Vince sötét tónusaiban, Mares Eszter posztmodern életképeiben, Rappert Balázs epikus beállítódásában és főleg Szejke Dóra már-már feminista módon nőies elbeszélésformájában.
Ghirasin Anna a legeredetibb és legszínesebb egyéniség. A lírai műfajoknak éppúgy tehetséges művelője, mint a filozofikus haikunak vagy a sziporkázóan szellemes prózaversnek. Szavainak politikai súlya is van. Nála érzékelhetjük azt is, hogyan születik meg a személyes hitelesség vágyából az autentikus, sőt autonóm személyiség. Egészen más alkat a passzionátus Fábián Ármin Vincentius, aki mindent az abszolútum fényében fürdet, s akinek az írás, éppen ezért, mindig élet és halál kérdése. (Törekvései Dante vagy Joyce „totális nyelvi világmodelljével” mutatnak rokonságot, hisz ő is a teljesség akarásával szeretne alkotni.) Külön színfolt mindegyik fiatal. így a kötet szerkesztője, Sütő Tamás is.
Ezek az ifjú karakterek állandó változásban vannak, és remélhetőleg folyamatos fejlődésben is. Intézményünk büszke örömmel támogatta önmegvalósítási erőfeszítéseiket. Úgy véljük: mítosz, humanizmus, racionalizmus és szolidaritás egyaránt megszólal szövegeikben.
Annál is inkább, mert az Ennyi szerzői ezt nem politikusként, hanem művészként teszik. ( László Róbert)
Értékelések
Még nincsenek értékelések.