Kolozsvár/Cluj Napoca, Rózsa u./str. Samuil Micu 12A/3     0040 264 597 450

Papp-Kincses Emese (Marosvásárhely, 1943. máj. 5.) irodalomtörténész, publicista. *Kincses Elemér és *Kincses Előd testvére. Szülővárosában, a Bolyai Farkas *Líceumban érettségizett (1960), majd a Babeş-Bolyai Egyetemen szerzett tanári diplomát magyar-német szakon (1965). Tanított Kisbaconban, Gyergyóalfaluban, Csíkszeredában. A két világháború közötti erdélyi magyar történelmi regényről írt értekezésével amelyből a *Romániai Magyar Írók sorozatban megjelent, általa sajtó alá rendezett Fekete vőlegényekhez, *Gulácsy Irén regényéhez írott bevezető tanulmánya született (1985) megszerezte az irodalomtudományok doktora címet (1979). A diktatúra bukása után az RMDSZ *Hargita megyei titkára, a Csíki Területi Választmány tagja; 1991-94 között az *EMKE alelnöke. 1990 tavaszán a csíkszeredai RMDSZ-Értesítő, 1991-92-ben a *Csíki Lapok szerkesztőbizottsági tagja. Közéleti szereplésének ezt az időszakát idézi fel személyes töltetű, vallomásos számvetése (Virrassz velem. Csíkszereda 1999). Jelenleg Csíkszeredában a Nagy István Művészeti *Líceum tanára.

Közíróként a *Hargita Népében és a *Csíki Lapokban közölt elsősorban, de munkatársa a Valóságnak, a Művelődésnek, a Romániai Magyar Szónak is. Az ő kezdeményezésére hirdette meg a *Csíki Lapok híressé vált "Menni vagy maradni"-pályázatát; itt megjelent csángó tárgyú írása (Milyen csúfot űztek belőlünk) a budapesti Magyarok a Magyarokért Alapítvány pályázatán I. díjban részesült.

Átdolgozta *Páskándi Géza A költő visszatér c. rock-operáját, amelyet Csíkszeredában 1996. *március 15-én Ne késsetek, harangok címmel mutattak be. Orvos férjével közös munkájáról Csengők és szívhangok címmel, *Sütő András forgatókönyve alapján TV-filmet készített a bukaresti magyar szerkesztőség.

(S. Zs.)

Címkék:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük