Ábrahám Sándor (Torda, 1932. júl. 24.) – biokémikus, természettudományi szakíró. Közép- és főiskolai tanulmányait Kolozsvárt a ref. kollégiumban, ill. a Bolyai Tudományegyetem kémiai karán végezte (1955), a kémiai tudományok doktora címet 1967-ben a bukaresti egyetemen szerezte meg. 1957-ig a marosvásárhelyi OGYI-ban, 1957 és 1964 között a kolozsvári Babeş-Bolyai Egyetemen működött, 1964 óta ugyanitt a Biológiai Kutató Központ munkatársa. Humboldt-ösztöndíjasként Nyugat-Európában tett tanulmányutat, hosszabb ideig a Philipps Egyetemen (Marburg, NSZK) dolgozott. Több mint száz szakcikke román, angol, német, francia, orosz nyelven 1957-től hazai (Studia Universitatis „Babeş-Bolyai”, Revue Roumain de Biochimie, Revue Roumain de Biologie, Studii şi Cercetări de Biologie) és külföldi folyóiratokban vagy gyűjteményes kötetekben jelent meg. Mint az Eugen Pora vezette fiziológiai munkaközösség tagja, főleg a szteroid hormonok, a limfatikus rendszer (csecsemőmirigy) és a stresszkutatás terén ért el eredményeket. Az Akadémiai Könyvkiadó kiadásában megjelent munkája (Mecanismul de acţiune a hormonilor steroizi, 1975) Emil Racoviţă-díjban részesült. Több biokémiai egyetemi tankönyv társszerzője, ismeretterjesztő írásait az Igazság és Tribuna közölte.Magyar nyelvű munkája: A biokémia alapjai (Felszeghy Ödönnel, Kv. 1976). Az 1981-re tervezett Kémiai kislexikon munkatársa.
Ábrahám Sándor (Torda, 1932. júl. 24. – 2017. júl. 12., Veszprém) – biokémikus, természettudományi szakíró. Közép- és főiskolai tanulmányait Kolozsvárt a református kollégiumban, ill. a Bolyai Tudományegyetem kémiai karán végezte (1955), a kémiai tudományok doktora címet 1967-ben a bukaresti egyetemen szerezte meg. 1957-ig a marosvásárhelyi OGYI-ban, 1957 és 1964 között a kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetemen működött, 1964-től ugyanitt a Biológiai Kutató Központ munkatársa.
Humboldt-ösztöndíjasként Nyugat-Európában tett tanulmányutat, hosszabb ideig a Philipps Egyetemen (Marburg, NSZK) dolgozott. Több mint száz szakcikke román, angol, német, francia, orosz nyelven 1957-től hazai (Studia Universitatis „Babeş-Bolyai”, Revue Roumain de Biochimie, Revue Roumain de Biologie, Studii şi Cercetări de Biologie) és külföldi folyóiratokban vagy gyűjteményes kötetekben jelent meg. Mint az Eugen Pora vezette fiziológiai munkaközösség tagja, főleg a szteroid hormonok, a limfatikus rendszer (csecsemőmirigy) és a stresszkutatás terén ért el eredményeket. Az Akadémiai Könyvkiadó kiadásában megjelent munkája (Mecanismul de acţiune a hormonilor steroizi, 1975) Emil Racoviţă-díjban részesült. Több biokémiai egyetemi tankönyv társszerzője, ismeretterjesztő írásait az Igazság és Tribuna közölte.
Munkái
Kötetei
Biológiai és fizikai paraméterek a környezetszennyező anyagok hatásának vizsgálatában
Gyűjteményes kötetekben, folyóiratokban
Onkológiai sugár és kemoterápia optimizálása biológiai kivonatokkal (Uray Zoltánnal, Bara Adelával, László Gáborral és másokkal) Izotóptechnika – Diagnosztika, 1993/1.;
Idegen nyelven
Mecanismul de acţiune a hormonilor steroizi (1975)
Társszerzővel
A biokémia alapjai (Felszeghy Ödönnel, Kv. 1976); Kémiai kislexikon 1-2. (másokkal. Buk., 1980.); Leíró biokémia (Oláh Bélával, 1995); Dinamikus biokémia (Oláh Bélával, 1996); Biokémiai laboratóriumi gyakorlatok (másokkal, Veszprém, 1997);
Irodalom