ISBN: 978-973-26-1278-1

Hullóidő. Székely identitásépítés a 19-20. században

65.00 lej

Szerkesztette Bárdi Nándor.

A borítót Matei László tervezte Nagy Imre Lófürösztés című festményének felhasználásával (a Csíki Székely Múzeum Képzőművészeti Gyűjteménye).

Elfogyott

Leírás

„Mítosz születik itt, egy olyan nép körében, amelyből nagymértékben hiányzik valódi történelme reális összefüggéseinek tudata, amely nem emlékszik úgy saját múltjára, mert kiámították belőle. A madéfalvi veszedelem, Gábor Áron és még egy-két esemény, egy-két név: Tamási Áron és a festő Nagyok, és még egy-két név, és kész; valahol ez a nép nem vehetett tudomást saját magáról, nem tudja tudatosan eredetét, száz évekig üres lap a múltja. És ezért megteremti a mítoszt, múltját a szolidaritásban kozmikussá növeszti, valahol a reális és az irreális határán itt, ma, mesebeli erővel éli át azt, amiről oly keveset tud. Nincs illúzió, amely olyan reális erővel hatna, mint ez a történelmi önteremtés, az az óriási feszültség, amellyel ez a nép még saját múltját is létrehozza. Ebben van szükségük egymásra, és mindenkire: szolidaritásuk szinte emberfeletti igénnyé növekszik: vendégszeretetükbe, segíteni akarásukba el lehet sorvadni, szívességeikben a jóindulat már szinte öncélúvá válik.” – áll Bretter György Temetés Zsögödön című 1968-as írásában.


A rendszerváltással indult korszak nagy ígéreteivel (határok spiritualizálódása, a liberális demokrácia győzelme, az európai identitás újjáalakulása) szemben napjainkban azt látjuk, hogy helyi, regionális identitások erősödnek fel, vagy olyan identitásépítések indulnak meg, amelyek néhány évtizede még elképzelhetetlenek voltak. Bár a székely identitás nem ilyen új keletű – a múltba, jóval a modern nemzetépítés kora elé nyúló, valós történeti gyökerei vannak –, napjainkban azt látjuk, hogy a romániai magyar nemzeti mozgalmon belüli, egy magyar dominanciájú régió létrehozását célzó politikai törekvéssel kialakulóban van egy olyan kulturális piac – nemcsak Erdélyben, hanem Magyarországon is –, ahol a székelyföldi azonosságtudat egyes külső jelei nagyon hangsúlyosan megjelennek. Ezek az identitásjelző szimbólumok nemcsak a Székelyföldön bírnak mozgósító erővel, hanem a romániai magyarság körében és az egész magyar etnokulturális közösségben. Nyilvánvalóan különböző jelentése van a székelynek tekintett rovásírás elterjedésének, a székely himnusz és a székely zászló nemzeti folklorizációjának, a Székely Könyvtár száz kötetének, a Székelyföld története több mint kétezer oldalának, a Budapesti Székely Bálnak vagy az (igazi/ valódi) Csíki Sör körüli hercehurcának. Egyvalamire azonban mindannyian példák: a „székelység” tematizálása iránt társadalmi érdeklődés van, képes a közösség megszólítására, és már nemcsak a regionális kötődések egyike, hanem a magyar kisebbségi és a magyar nemzeti kollektív tudat lényeges részének tekintik.

Csak nagyon felületes szemlélő gondolhatja azt, hogy mindez a semmiből jött. A mostani kötetünkkel arra vállalkozunk, hogy ennek a székely identitásépítésnek megleljük a történelmi gyökereit, felvázoljuk a társadalomtudományi, irodalmi, művészeti kiterjedését, rámutassunk a Székelyföldről szóló diskurzus állandó és új elemeire, feltárjuk e percepció kistáji, regionális, erdélyi és magyarországi vagy akár még további mozzanatait. Hogyan alakítják a regionális önképet a székelyföldi közművelődési, társadalomépítő, örökségesítő mozgalmak és intézmények? Hogyan nemzetiesedik a regionális azonosságtudat Trianon után? Hogyan jelenik meg mindez a Székelyföldön kívül, a magyar nemzetépítésben; a székely egyesületek, társaságok révén; az 1918, 1944, 1986 utáni nagy menekülthullámokkal? Honnan ered a „pusztuló” közösség és ugyanakkor a „szupermagyar” beállítódás állandósága? Miért van az, hogy a Székelyföld minden más magyar tájnál határozottabb körvonalakkal van jelen a magyar társadalom mentális térképén,
a székelyek pedig a nemzeti önazonosság legautentikusabb képviselőiként tűnnek fel a nyilvánosságban?

Ez a kötet az akkor még MTA TK Kisebbségkutató Intézet és az MTA Lendület Trianon 100 Kutatócsoportjának 2018. május 24-én rendezett, a könyvünkkel azonos című konferenciáján elhangzott előadásokra épül. A kezdeményező és címadó Ablonczy Balázs volt. Mindez a Székely önképépítés a 19–20. században c. OTKA-program keretében készült.

(részlet a kötet bevezetőjéből)

További információk

Szerző

***

Megjelenés éve

2023

Sorozat

Önálló köteteink

Szerkesztő

Bárdi Nándor

Lektor

Filep Tamás Gusztáv

Kiadói szerkesztő

H. Szabó Gyula

Korrektor

Deák Szidónia

Nyomdai előkészítés

Kalonda Bt., Virág Péter

Társkiadó

HUN-REN Társadalomtudományi Kutatóközpont

Méret

15 x 23 cm

Borító

keménykötés

Borítóterv

Matei László

Kötészet

varrott

Oldalszám

314

Támogatók

Nemzeti Kulturális Alap, Nemzetpolitikai Államtitkárság – Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt., Társadalomtudományi Kutatóközpont Kisebbségkutató Intézet, BTK Történettudományi Intézet Trianon 100 Lendület Program

Értékelések

Még nincsenek értékelések.

„Hullóidő. Székely identitásépítés a 19-20. században” értékelése elsőként

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük