Gedeon Zoltán (Szentegyházasfalu, 1922. jún. 29.) képzőművész, pedagógiai író. Középiskolai tanulmányait a székelykeresztúri tanítóképzőben végezte, a kolozsvári Ion Andreescu Képzőművészeti Főiskola grafikapedagógia szakán szerzett diplomát (1955). Jelenleg is e főiskolán tanít. Művészi grafikáit a folyóiratok közlik. 1960 óta jelennek meg módszertani, művészetpedagógiai és esztétikai írásai a Tanügyi Újság, Utunk, Előre, Hargita, Igazság, Művelődés, Dolgozó Nő, valamint a Revista de Pedagogie, Năzuinţa, Tribuna, Tribuna Şcolii hasábjain. A magyar nyelvű tanítóképző-pedagógiai líceumok számára kiadott módszertani tankönyv (1980) Rajz c. fejezetének szerzője.
Művészi grafikáit a folyóiratok közlik. 1960 óta jelennek meg módszertani, művészetpedagógiai és esztétikai írásai a Tanügyi Újság, Utunk, Előre, Hargita, Igazság, Művelődés, Dolgozó Nő, valamint a Revista de Pedagogie, Năzuinţa, Tribuna, Tribuna Şcolii hasábjain. A magyar nyelvű tanítóképzők számára kiadott módszertani tankönyv (1980) Rajz c. fejezetének szerzője.
1954-től kezdődően rendszeresen részt vett Romániában a megyei és országos, egyéni és csoportos képzőművészeti tárlatokon. Több egyéni kiállítása volt Kolozsváron, Déván, Székelyudvarhelyen, Szentegyházán, Vajdahunyadon és Csíkszeredában. Egyéni kiállításai voltak Magyarországon (Tállya, Dunakeszi, Sárospatak, Sátoraljaújhely, Győr, Pápa, Zalaegerszeg, Budapest), Szerbiában (Szabadka), Kanadában (Toronto) és Ausztriában (Bécs). 1995 óta a tállyai Közép-európai Művésztelep tagja és résztvevője. 2004-ben nagyméretű, secco-technikával létrehozott Szüreti kompozíció című freskót készített el a Tóth Pál Pinceborozó frontjára Tállyán.
Tagság: Barabás Miklós Céh; Romániai Képzőművészek Szövetsége
Munkái
A rajz és szépírás tanításának módszertani tankönyve (V–VIII. osztály. Buk., 1972.); A rajztanítás módszertani alapfogalma (I–IV. osztály. Buk., 1980.)
Irodalom
Orbán István: Egy művészpedagógus útvesztői. Gedeon Zoltán köszöntése. Művelődés, Kv., 2008.