Kolozsvár/Cluj Napoca, Rózsa u./str. Samuil Micu 12A/3     0040 264 597 450

Illés József (Nagyvárad, 1934. nov. 3.) újságíró, közíró, szerkesztő. Mint asztalos ifjúmunkást hívták meg riporternek az *Előréhez Bukarestbe (1953), gazdasági rovatvezető Nagyváradon a Fáklyánál (1955), újra az *Előre riportere (195762), főszerkesztő-helyettes (196272), közben a Falvak Dolgozó Népét szerkeszti, majd az RKP Központi Bizottságának sajtóosztályán tevékenykedik. A líceumot Nagyváradon és Bukarestben, a Közgazdasági Akadémia ipargazdasági szakát Bukarestben végezte el. A Ştefan Gheorghiu Akadémia újságíróegyetemén 1976 óta számos magyar hallgató diplomadolgozatának tudományos irányítója, különös tekintettel a nemzetiségi lapok sajátos kérdéseire.

Első riportját (a dicsőszentmártoni téglagyárról) az *Előre közölte 1953-ban. Útleírásait, publicisztikai írásait A Hét, Munkásélet, Jóbarát, Dolgozó Nő, *Utunk közli. Jugoszláviai jegyzetei jelentek meg az Öt világrész utasai c. útirajz-antológiában (Az *Előre Kiskönyvtára 1975), román szerzők munkáinak fordításával az *Előrében, Ion Băieşu egyik szatírájának átültetésével az *Utunkban (1974) szerepel. Bukaresti levél címen a kolozsvári *rádió magyar nyelvű adásában minden pénteken publicisztikai jegyzettel, Hétfői jegyzet címen a Román *Televízió magyar adásában közéleti kérdések elemzésével és lapszemlével van jelen.

Illés József (Nagyvárad, 1934. nov. 3.) – újságíró, közíró, szerkesztő. Mint asztalos ifjúmunkást hívták meg riporternek az Előréhez Bukarestbe (1953), gazdasági rovatvezető Nagyváradon a Fáklyánál (1955), újra az Előre riportere (1957–62), főszerkesztő-helyettes (1962–72), közben a Falvak Dolgozó Népét szerkeszti, majd az RKP Központi Bizottságának sajtóosztályán tevékenykedik. A líceumot Nagyváradon és Bukarestben, a Közgazdasági Akadémia ipargazdasági szakát Bukarestben végezte el. A Ştefan Gheorghiu Akadémia újságíró szakán 1976 óta számos magyar hallgató diplomadolgozatának tudományos irányítója, különös tekintettel a nemzetiségi lapok sajátos kérdéseire.

Első riportját (a dicsőszentmártoni téglagyárról) az Előre közölte 1953-ban. Útleírásait, publicisztikai írásait A Hét, Munkásélet, Jóbarát, Dolgozó Nő, Utunk közli. Jugoszláviai jegyzetei jelentek meg az Öt világrész utasai c. útirajz-antológiában (Az Előre Kiskönyvtára 1975), román szerzők munkáinak fordításával az Előrében, Ion Băieşu egyik szatírájának átültetésével az Utunkban (1974) szerepel. Bukaresti levél címen a kolozsvári rádió magyar nyelvű adásában minden pénteken publicisztikai jegyzettel, Hétfői jegyzet címen a Román Televízió magyar adásában közéleti kérdések elemzésével és lapszemlével volt jelen 1984 előtt.

2001. február 16-án tartották a Petőfi Sándor Kulturális Egylet alakuló ülését Déván. A kezdeményező bizottság nevében Illés József, László Anikó és Zsók Béla fordult felhívással a dévai magyarsághoz a nagy múltú kulturális mozgalom újjáélesztése érdekében.

 

Irodalom

GBR [Gáspár-Barra Réka]: „Hisszük… hogy odaadó szeretettel támogatják” Nyugati Jelen, 2001. február 16.

Címkék:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük