Rózsa Mária (Marosvásárhely, 1932. jún. 8.) tankönyvszerkesztő. ~ Ferenc felesége. A 2. sz. Állami Leánygimnáziumban érettségizett (1951), majd a bukaresti Makszim Gorkij Főiskolán orosz nyelv és irodalomból (1956), a marosvásárhelyi Tanárképző Főiskolán magyar-román nyelv- és irodalomból szerzett tanári oklevelet (1971). 1950-51-ben az *Ifjúmunkás szerkesztőségének belső munkatársa, 1952-58 között a Bukaresti *Rádió magyar adásának riportere. 1960-tól az Oktatási Minisztérium alárendeltségébe tartozó *Tanügyi és Pedagógiai Kiadó szerkesztője, 1970-81 között a magyar és német nemzetiségi szerkesztőség vezetője, 1981-89 között felelős szerkesztő. 1990-ben már nyugdíjasként az Oktatási Minisztériumban az RMDSZ megbízott szakfelügyelője; az év őszétől Marosvásárhelyen a Papiu Ilarian, illetve a Bolyai Farkas Líceumban tanár.
Kutatási területe a magyar nyelvű tankönyvírás és -kiadás története Erdélyben és Romániában. 1965-től több mint 300 könyvismertető, neveléstudományi és oktatástörténeti, gyermek- és *ifjúsági irodalommal foglalkozó cikket, tanulmányt közölt a Tanügyi Újság, Művelődés, Előre, Üzenet, a Romániai *Magyar Szó és főleg *A Hét hasábjain. A Bukaresti *Rádió magyar adásában a gyermek- és *ifjúsági irodalom köréből a Tankönyvkiadónál megjelent pedagógiai és oktatáselméleti könyveket ismertette állandó rovatban. 1970-től oktatási segédanyagok, szemléltető munkák összeállítását, kiadását intézte. Az Óvodások lemeztára, ill. Kisiskolások lemeztára szerkesztője és felvételezője az *Electrecord kiadásában. Diakép- és diafilmsorozatokat, hangkazettákat állított össze a magyar irodalom tanításához (Romániai magyar írók élete és munkássága, Irodalmi dokumentumok a magyar irodalom tanításához a IX. osztályban, János vitéz, Toldi, "Világ világa, virágnak virága". Válogatás a magyar költészet remekeiből).
Szerkesztésében jelentek meg az általános iskolák magyar olvasó- és nyelvtankönyvei az V-VIII. osztályok számára (1960-tól), a kétkötetes líceumi Világirodalom tankönyv (1972), az óvónő- és tanítóképzők számára írott Gyermek- és *ifjúsági irodalom tankönyv (1976), az Irodalmi kistükör (1973), a Tanári *Műhely és az Oktatás Gyakorlata c. kiadványsorozatok, a IX. és XII. osztályok számára készült Magyar irodalom tankönyvek (1980-1981).
A Ion Creangă Könyvkiadó részére Koszorú címmel válogatást állított össze Tompa Mihály verseiből (Előszavával. 1984).
(D. Gy.)