Jecza Péter (Sepsiszentgyörgy, 1939. okt. 16.) szobrászművész. ~ Tibor öccse. A Marosvásárhelyi *Művészeti Középiskolában Izsák Márton, a kolozsvári Ion Andreescu Képzőművészeti Főiskolán Kós András, Romul Ladea volt a tanára. Előbb a temesvári Pedagógiai Főiskolán, ill. a Temesvári Egyetem rajztanárképző karán tanított (196379), majd a temesvári Traian Vuia Politechnikai Intézet építészeti karának adjunktusa; formatant ad elő.
1963-tól rendszeresen szerepel a Temes megyei és az országos kiállításokon, öt nagyméretű faszobrát a Velencei Nemzetközi Biennálén mutatta be, 1979-ben pedig a Ravennai Nemzetközi Szobrászati Biennálén aranyéremmel tüntették ki Dante világa c. kompozícióját. Egyéni kiállítást Bukarestben (1973), valamint az NSZK több városában rendezett, 1975-ben az NSZK Képzőművészeti Szövetségének állandó tagjává választották.
Monumentális alkotásai ékesítik a temesvári Ifjúsági Művelődési Ház homlokzatát, a karánsebesi új kórház előtti teret, valamint az orsovai és újszentesi róm. kat. templomok külső falait és belső terét. Előszeretettel mintázza meg az irodalom, tudomány és történelem jeles egyéniségeinek jelképpé lényegülő vonásait. Elkészítette *Franyó Zoltán (gipsz, 1964) és Dózsa György (gipsz, 1977) portréját, valamint Dimitrie Pompeiu (bronz, 1968), Bölöni Farkas Sándor (gipsz, 1972), Bartók Béla (gipsz, 1975), Romul Ladea (gipsz, 1972) mellszobrát. Kőrösi Csoma Sándornak, a nagy magyar Kelet-kutatónak adózó szobra Kovászna város főterét díszíti; Lázár Mihály munkásmozgalmi harcos mellszobrát a sepsiszentgyörgyi Szemerja lakótelepen állították fel; Dózsa György dálnoki szülőházának helyét az általa tervezett emlékoszlop jelöli.
Változatos plasztikai formákban rögzíti a kiegyensúlyozottság és a megbolygatott szimmetria, az ellentét és a harmónia, a mozgás és a nyugalom tömör alakzatait. Erősen stilizált, a mértani elemeket bátran felhasználó, a plasztikai gondolatok lényegére összpontosító művein a felületek és tömegek újszerű viszonylatait teremti meg.
(Sz. J.)
Herédi Gusztáv: Fogalmak szobrásza. *Korunk 1967/8. Farkas Árpád: J. P. *A Hét 1971/25. Wagner István: Indulástól beérkezésig. Interjú. *Igaz Szó 1971/8. Szekernyés János: Egyensúly és harmónia. *A Hét 1977/13; uő: Biennálé a természet és *művészet viszonyáról. Interjú. *A Hét 1978/41; uő: J. P. szobormetaforái. *Korunk 1980/12.