Hervay Gizella (Makó, 1934. okt. 10. 1982. júl. 2. Budapest) költő. *Szilágyi Domokos első felesége. Sokgyermekes szegény családból származott, a tanulás lehetőségéért keményen meg kellett dolgoznia. A középiskolát Zilahon végezte (1952), főiskolai tanulmányait a Szentgyörgyi István Színművészeti Főiskolán kezdte (195253), majd a Bolyai Tudományegyetemen magyar nyelv és irodalom szakos diákként államvizsgázott (1956). Akkoriban ismerte meg a szintén költői pályája elején álló, ugyancsak bölcsész *Szilágyi Domokost, s ez egész életére, költészetére döntő hatással volt. 195657-ben a Napsugár, 1957-től 1959-ig az *Ifjúmunkás szerkesztője, 1959 és 1961 között a bukaresti magyar *líceum tanára. 1964-től 1966-ig a *Művelődés belső munkatársa, egy ideig az Ifjúsági Könyvkiadó szerkesztőségében talál munkát. Életük bukaresti éveinek nehéz anyagi körülményein 1968 és 1971 között ismét az *Ifjúmunkás szerkesztőségében kapott állás enyhített.
Magánéletének nehézségein, az újra és újra legyőzni próbált magányon nem segített költői eredményeinek egyre egyértelműbb elismerése (1973-ban írószövetségi és KISZ-díjat kapott). Magányérzése 1976-os Budapestre távozásával csak fokozódott, a súlyos családi veszteségek *Szilágyi Domokos öngyilkossága, majd közös fiuk, Attila (Kobak) halála a bukaresti földrengéskor 1977 márciusában idegeit végképp megrongálták, nem tudott segíteni rajta a leggondosabb orvosi kezelés sem. Többszöri kísérlet után saját kezével vetett véget életének.
A *Forrás első nemzedékével lépett színre. Virág a végtelenben c. verseskötete (1963) költői érzékenységgel fordul a nők sorsa felé, a kint és bent egyaránt újjáépülő világot akarja megragadni. Ekkor még egyformán foglalkoztatja a szocialista építés, a munkatelepek, a falu, a város, az új lakótelepek világa és saját érzelmi teljesedése, a boldog, erőt adó szerelem. Költőnőből költővé azonban a Reggeltől halálig (1966), majd a Tőmondatok (1968) verseiben érik. Kispolgár-album c. korai versciklusában még csak a "korszerűtlen alázat" ellen lázad, a nagyanyák sorsát utasítja el magától, a Tőmondatokban már magára az emberi létre kérdez rá, ennek távlatában gondolja újra a költő a költészet feladatát, a költői beszédet "tőmondatokra" bontva le, mert azt vallja: "az irodalom nem irodalom". Az élet védelmét várja a lírától, vagyis önmagától is ("Ember vagy. Egyedül. Élsz. Védd magad!"). A József Attila-i élményt nem költői hatásként, hanem saját élete véres valóságaként éli át. Ha a Virág a végtelenben a bizonyosság könyve volt, a rákövetkezők a felébredt és részben megválaszolt kételyt kiáltották világgá. A külső díszítőelemek verseiben most már fölöslegessé válnak, valóban a tőmondatok puritánságával, keménységével szól, a képalkotástól a gondolatépítés felé halad. Nyilvánvaló hatással van rá *Szilágyi Domokos költészete is. Így 1973-as kötetének címadó verse, az Űrlap például rokonságot őriz olyan Szilágyi-ars poeticákkal, mint a Számvetés és a Hétmérföldes csizma, ugyanakkor válasznak tekinthető. Formailag azonosul és el is különül *Szilágyi Domokos költői beszédétől, épp a "tőmondatok" jegyében. A külső világ megértésének további akarásával, ám mégis a belső űr növekedésével jut el olyan lírai csúcsokra, ahonnan ijesztő mélységek nyílnak. "Kitaszítva önmagunkból" lehet csak odáig jutni, ahol a Zuhanások c. oratórium (1977) születik. Tulajdonképpen ez az érzelmi regényként olvasható vers is válasz *Szilágyi Domokosnak; A láz enciklopédiája alapmotívuma ismerhető fel benne ("még egy emelet magány"), de önálló nagy lírai mű, sok száz jajkiáltás és gondolati felismerés "szabálytalan" foglalata; "a szerelem szakadékaiban" reménytelenül vergődő nő keresi benne kétségbeesetten az utat a Társ felé, miközben tudja a végső ítéletet: "Rács kettőnk között." S a rászakadó kettős halál azt bizonyítja, hogy ez a kétségbeesés tovább fokozható, a kiszolgáltatottság a sorsnak nem ismer határt. Volt férje, költőtársa és a fiában folytatódó élet megszakadása a legsötétebb tónusú lírához vezeti el, olyan csúcsokhoz-mélységekhez, amelyek Vörösmarty, Vajda, Ady, Juhász Gyula rokonává teszik. Az egyéni fájdalom a Száműzött szivárvány (1980) verseiben s a későbbiekben közösségi méreteket ölt, sőt kozmikussá válik.
Életművének lényeges részét alkotja a Kobak könyve. Nem egyszerű meséskönyv ez, hanem egyidejűleg irodalmi-pszichológiai kísérlet, amennyiben egy kisfiú, Kobak mesél bennük, a szerző csak lejegyzi, esetleg röviden kommentálja az elmondottakat. Formailag is a gyermeki látás-, gondolkodás- és beszédmódot követi, a felnőtteket megdöbbentő kérdéseket tesz fel. Kobak jellegzetesen mai gyermek, aki "régi típusú" meséi mellett (amelyek a tárgyak megszemélyesítésében, a társra vágyásban fejeződnek ki), a gyermeki jóság, tisztaság-naivság történetei mellett rákérdez a technikai világra (autó, traktor, robotgép), de ennél is jellemzőbbek lelki megnyilvánulásai, a felnőttek pszichózisát tükröző magatartásjelek. Az 1966-ban megjelent kötetet 1968-ban követte Kobak második könyve, 1973-ban pedig a Kobak könyve címmel s a gyimesközéploki általános iskola tanulóinak gyermekrajzaival készült gyűjteményes kiadás.
Román versfordításai közül a legjelentősebb Ana Blandiana lírájának tolmácsolása, a Homokóra c. kötet (1971). Riportjai, könyvrecenziói főleg az *Ifjúmunkásban jelentek meg. Románul a Tineri poeţi maghiari din România c. antológiában (1979) 11 verse található Tudor Balteş fordításában.
(K. L.)
K. Jakab Antal: H. G.: Virág a végtelenben. *Igaz szó 1964/6. Kántor Lajos: Korszerű alázat. *Utunk 1964/19. Bodor Pál: H. és Kobak könyve; Láng Gusztáv: Értelmes ének. *Utunk 1966/47. Szász János: Egy asszony énekel. *Igaz Szó 1967/1; uő: A lírai költészet tragikus dimenziói. *A Hét 1978/41; uő: Az utolsó leheletig. *Igaz Szó 1982/9. Király László: Éneket kivonva. *Utunk 1969/2. Metz Katalin: H. G.: Tőmondatok. *Igaz Szó 1970/8. Fábián Sándor: A női önkifejezés szabadságáért. *Igaz Szó 1974/6. Mózes Attila: A szerelem, az emlékek és a magány emeletei. *Igaz Szó 1979/2. Lászlóffy Aladár: H. lelkének családja. *Utunk 1982/29.
ÁVDolg. Vass Éva Mária: H. G. "Zuhanások" című oratóriumának stilisztikai elemzése, különös tekintettel a képanyagra. 1976.
Magánéletének nehézségein, az újra és újra legyőzni próbált magányon nem segített költői eredményeinek egyre egyértelműbb elismerése (1973-ban írószövetségi és KISZ-díjat kapott). Magányérzése 1976-os Budapestre távozásával csak fokozódott, a súlyos családi veszteségek Szilágyi Domokos öngyilkossága, majd közös fiuk, Attila (Kobak) halála a bukaresti földrengéskor, 1977. március 4-én idegeit végképp megrongálták, nem tudott segíteni rajta a leggondosabb orvosi kezelés sem. Többszöri kísérlet után saját kezével vetett véget életének.
A Forrás első nemzedékével lépett színre. Virág a végtelenben c. verseskötete (1963) költői érzékenységgel fordul a nők sorsa felé, a kint és bent egyaránt újjáépülő világot akarja megragadni. Ekkor még egyformán foglalkoztatja a szocialista építés, a munkatelepek, a falu, a város, az új lakótelepek világa és saját érzelmi teljesedése, a boldog, erőt adó szerelem. Költőnőből költővé azonban a Reggeltől halálig (1966), majd a Tőmondatok (1968) verseiben érik. Kispolgár-album c. korai versciklusában még csak a „korszerűtlen alázat” ellen lázad, a nagyanyák sorsát utasítja el magától, a Tőmondatokban már magára az emberi létre kérdez rá, ennek távlatában gondolja újra a költő a költészet feladatát, a költői beszédet „tőmondatokra” bontva le, mert azt vallja: „az irodalom nem irodalom”. Az élet védelmét várja a lírától, vagyis önmagától is („Ember vagy. Egyedül. Élsz. Védd magad!”). A József Attila-i élményt nem költői hatásként, hanem saját élete véres valóságaként éli át. Ha a Virág a végtelenben a bizonyosság könyve volt, a rákövetkezők a felébredt és részben megválaszolt kételyt kiáltották világgá. A külső díszítőelemek verseiben most már fölöslegessé válnak, valóban a tőmondatok puritánságával, keménységével szól, a képalkotástól a gondolatépítés felé halad. Nyilvánvaló hatással van rá Szilágyi Domokos költészete is. Így 1973-as kötetének címadó verse, az Űrlap például rokonságot őriz olyan Szilágyi-ars poeticákkal, mint a Számvetés és a Hétmérföldes csizma, ugyanakkor válasznak tekinthető. Formailag azonosul és el is különül Szilágyi Domokos költői beszédétől, épp a „tőmondatok” jegyében. A külső világ megértésének további akarásával, ám mégis a belső űr növekedésével jut el olyan lírai csúcsokra, ahonnan ijesztő mélységek nyílnak. „Kitaszítva önmagunkból” lehet csak odáig jutni, ahol a Zuhanások c. oratórium (1977) születik. Tulajdonképpen ez az érzelmi regényként olvasható vers is válasz Szilágyi Domokosnak; A láz enciklopédiája alapmotívuma ismerhető fel benne („még egy emelet magány”), de önálló nagy lírai mű, sok száz jajkiáltás és gondolati felismerés „szabálytalan” foglalata; „a szerelem szakadékaiban” reménytelenül vergődő nő keresi benne kétségbeesetten az utat a Társ felé, miközben tudja a végső ítéletet: „Rács kettőnk között”. S a rászakadó kettős halál azt bizonyítja, hogy ez a kétségbeesés tovább fokozható, a kiszolgáltatottság a sorsnak nem ismer határt. Volt férje, költőtársa és a fiában folytatódó élet megszakadása a legsötétebb tónusú lírához vezeti el, olyan csúcsokhoz-mélységekhez, amelyek Vörösmarty, Vajda, Ady, Juhász Gyula rokonává teszik. Az egyéni fájdalom a Száműzött szivárvány (1980) verseiben s a későbbiekben közösségi méreteket ölt, sőt kozmikussá válik.
Életművének lényeges részét alkotja a Kobak könyve. Nem egyszerű meséskönyv ez, hanem egyidejűleg irodalmi-pszichológiai kísérlet, amennyiben egy kisfiú, Kobak mesél bennük, a szerző csak lejegyzi, esetleg röviden kommentálja az elmondottakat. Formailag is a gyermeki látás-, gondolkodás- és beszédmódot követi, a felnőtteket megdöbbentő kérdéseket tesz fel. Kobak jellegzetesen mai gyermek, aki „régi típusú” meséi mellett (amelyek a tárgyak megszemélyesítésében, a társra vágyásban fejeződnek ki), a gyermeki jóság, tisztaság-naivság történetei mellett rákérdez a technikai világra (autó, traktor, robotgép), de ennél is jellemzőbbek lelki megnyilvánulásai, a felnőttek pszichózisát tükröző magatartásjelek. Az 1966-ban megjelent kötetet 1968-ban követte Kobak második könyve, 1973-ban pedig a Kobak könyve címmel s a gyimesközéploki általános iskola tanulóinak gyermekrajzaival készült gyűjteményes kiadás.
Román versfordításai közül a legjelentősebb Ana Blandiana lírájának tolmácsolása, a Homokóra c. kötet (1971). Riportjai, könyvrecenziói főleg az Ifjúmunkásban jelentek meg. Románul a Tineri poeţi maghiari din România c. antológiában (1979) 11 verse található Tudor Balteş fordításában.
Kötetei: Virág a végtelenben (versek, Buk. 1963.); Reggeltől halálig (versek, Buk. 1966.); Kobak könyve (Buk. 1966.); Kobak második könyve (mesék, Buk. 1968.); Tőmondatok (versek, Buk.1968.); A félszemű küklopsz meséje (Homérosz Odüsszeiája nyomán feldolg., Buk. 1968); Kobak könyve (Buk. 1973.); Zuhanások: oratórium három hangra (Buk. 1978.); A mondat folytatása (válogatott versek, Bp. 1978 ); Kobak könyve (Bp. 1979.); Száműzött szivárvány (Bp. 1980); Életfa (Bp. 1983); Lódenkabát Keleteurópa szegén (Bp.–Szeged 1983.); Az idő körei (összegyűjtött versek, Buk. –Kv. 1999.); Kobak könyve (Kv. 2002.); Kobak könyve (Kv. 2009); Az idő körei (összegyűjtött versek, 2., jav. kiad., Kv. 2010.).
Műfordításai: Leda Mileva: Városon át utazunk (Buk. 1964.) Demostene Botez: Építünk (Buk. 1965.) Ana Blandiana: Homokóra (vers, Buk.1971.)
Fordításban megjelent munkái: Amprente. (Ford. Anamaria Pop, Ana Blandiana előszavával.) Buk., 1988; Dúha vo vyhnanstve. (Ford. Ľubomír Navrátil). Pozsony, 1999; Cartea lui Kobak. (Ford. Ana Scarlat) Buc.,−Cluj-N., 2002
Kitüntetések: A Román Írószövetség Díja (1973), Magyar Művészetért Díj (posztumusz) (1993)
Irodalom
H. G.: Hazulról haza. Öninterjú. Látó 2010/7.
K. Jakab Antal: H. G.: Virág a végtelenben. *Igaz szó 1964/6. Kántor Lajos: Korszerű alázat. *Utunk 1964/19. Bodor Pál: H. és Kobak könyve; Láng Gusztáv: Értelmes ének. *Utunk 1966/47. Szász János: Egy asszony énekel. *Igaz Szó 1967/1; uő: A lírai költészet tragikus dimenziói. *A Hét 1978/41; uő: Az utolsó leheletig. *Igaz Szó 1982/9. Király László: Éneket kivonva. *Utunk 1969/2. Metz Katalin: H. G.: Tőmondatok. *Igaz Szó 1970/8. Fábián Sándor: A női önkifejezés szabadságáért. *Igaz Szó 1974/6. Mózes Attila: A szerelem, az emlékek és a magány emeletei. *Igaz Szó 1979/2. Lászlóffy Aladár: H. lelkének családja. *Utunk 1982/29. Lezsák Sándor: Száműzött szivárvány : Hervay Gizella költeményeiről. In: Hétköznapok 1983; Balázs Imre József: Hervay Gizella. Kv. 2003.
ÁVDolg. Vass Éva Mária: H. G. "Zuhanások" című oratóriumának stilisztikai elemzése, különös tekintettel a képanyagra. 1976.