Első írását az Utunk közölte 1949-ben. Lírikusként indult, szatirikus és humoros versei Anavi Ádámmal és Bodor Pállal közös kötetben jelentek meg (Pellengér, 1955). Közben irodalmi bírálatokat is írt, de végül a szatirikus-humoros műfajváltozatokban talált rá igazi hangjára. Első kötetével, a szatírákat, humoreszkeket és irodalmi paródiákat tartalmazó Kerek pereccel (1955, bővített 2. kiadás 1957) egy csapásra meghódította az olvasókat. Írásainak további reprezentatív gyűjteménye a hasonló műfaji összetételű Répa, retek, mogyoró (1962), valamint a Főúr, írja a többihez (1967). Első szatíráiban a társadalmi élet egyes negatív jelenségeit, a hivatalnoki közönyt, a szolgalelkűséget tűzte tollhegyre, szívesen folyamodva a játékos fantasztikum eszközéhez. Paródiáiban a sematizmus akkoriban igen veszélyes szemléletének írói megnyilatkozásait gúnyolta ki, pontos diagnózisát adva a maga sajátos műfajában egy korszak irodalmi torzulásainak. A hazug idill költőjéről pédául így írt a Szelíd viharban: „Rózsaszín dörej. Jégeső szakad. / Vakít a villám rózsaszínű fénye; / rózsaszín költő ül a fa alatt. / Rózsaszín villám csapjon őbeléje.” Későbbi paródiáiban a divatos és semmitmondó modernkedést karikírozta s kortársairól készített stílustanulmány-értékű „portré”-kat (Pokoli különkiadás, 1968).
Sajátos műfaját, a humoreszk eszközeivel megmódolt novellát fokozatosan alakította ki. Az 50-es évek második felétől tűnt fel írásaiban a névtelen kisember, akinek esendőségében vagy kicsinyességében is az emberséget láttatta. Az ő szemszögéből nézve nemcsak a valóság torzulásai, hanem az eszmények is élesebben, tisztábban rajzolódtak ki. Ezért beszélhetett a szerző hiteles pátosszal a pöffeszkedő Valaki mellett háttérbe szoruló Satöbbiről, aki gerelyt vet, feltalál, épít, gólt rúg és lírai verset ír: mindenütt ott van, „ahol szükség van az erejére”. A Répa, retek, mogyoró s különösen a Főúr, írja a többihez egy-egy ciklusában a naiv gyermeki szemlélettel való azonosulás és az élményszerűséget fokozó első személyes előadásmód került előtérbe. Ez a két ciklus öleli fel Bajor legszebb, legsikerültebb írásait: az eszmények veszendőségét felpanaszoló “elégiákat” s az emberség melletti helytállás groteszk „himnuszait”. Az Április bolondjában írja: „Szegény fiú, ki ugratott be ennyire téged? Ki tréfált ifjúságoddal? Mondd, ugrass: Ma fölfedezték a rák szérumát. És én elhiszem. Itt az áprilist kiáltó felhők alatt fogom elhinni. S nem szégyenlem… Viccelj: Tengerbe dobtak minden fegyvert, testvérré lettek a Föld minden népei, nincs több sírás, könny, nehéz öregség. Elhiszem.” S e becsapottság keserűségén felülemelkedve, szent meggyőződéssel hirdeti: „Megérett minden jóra a föld… Aki nem hisz benne, az a vak, az az ügyefogyott, az az igazi április bolondja.” Kritikusai méltán állapították meg róla, hogy lírai és intellektuális, humoros és groteszk elemeket ötvöző, nyelvi leleményekben bővelkedő, vallomásszerű írásai megkülönböztetett helyet biztosítanak számára irodalmunkban.
A lírai hozzáállás nemesíti humoreszkjeinek újabb gyűjteményeit is (Tücsök és bogár. Kv. 1972; Az éjjeliőr nem tud aludni. 1976). Az utóbbi években több karcolatának bábszínpadra való átdolgozása után a drámai műfajban önállóan is jelentkezett: Szürke délután c. darabja (Igaz Szó 1977/6) Szabó József rendezésében Nagyváradon (1978), Harag György rendezésében Kolozsvárt színre is került (1980). A Napsugár gyermekolvasói számára a felnőttek körében is népszerű kalandregény-paródiát (Egy bátor egér viszontagságai. Majtényi Erik bevezetőjével, 1960; 4. kiadás 1978) és számos ifjúsági elbeszélést (Hétmérföldes csizma. 1962; Garázda Karcsi rokonsága. 1966; Hóvirágméz. 1975; A csodálatos esernyő. 1980) írt. A publicisztikának a pamflet eszközeivel frissített változatát műveli (Napiparancs a hegedűhöz. 1963). Mint fordító, Eminescu és Topârceanu (Egy kicsi tücsök balladája. 1961, 1972) verseit, a Pintea Viteazul c. román népballadát, valamint Mircea Sîntimbreanu karcolatait (Diákabrak. 1978) tolmácsolta, kitűnő formaérzékkel. A Forrás-sorozat több kötetéhez írt előszót, a Tanulók Könyvtára számára válogatta Karinthy Frigyes írásait (1974). Írásaiból Bukarestben egy-egy válogatás román, illetve orosz fordításban is megjelent (Curcubeul. 1964; Raduga. 1969; Marele coordonator. 1978).
(M. H.)
Kántor Lajos: Kétkezi humorista. Utunk 1963/12. Szilágyi Júlia: A humor filozófiája. Korunk 1963/5. Hajdu Győző: Líra, humor, szatíra. Igaz Szó 1963/11. Király László: Csinkvecsentó elhúz a jobbszélen. Utunk 1968/11. Robotos Imre: A humor költészete. Igaz Szó 1969/6. Bálint Tibor: A humor elégiája. Utunk 1969/9. Földes László: B. A. mélabús humoráról. Korunk 1969/5. Láng Gusztáv: B. A. Utunk 1970/28. B. A. műhelyében. Szőcs István, Veress Dániel, Panek Zoltán, Fodor Sándor, Sinkó Zoltán írásai. Igaz Szó 1970/1. Csiki László: Hogy a tojás, Kolumbusz úr? avagy Odüsszeusz falovacskája. A Hét 1973/18. Láng Gusztáv: Boldog-e a humorista? Utunk 1973/21. Szalay Károly: B. A. humora, Korunk 1974/9. Bálint Tibor: A tündérkirály pipája. Utunk 1976/11. Mózes Attila: Olykor szembenézhetünk erényeinkkel is. Utunk 1977/2. B. A. műhelyében. Igaz Szó 1977/9. Marosi Péter: Bajor anakondái a színpadon. Utunk 1978/27; uő: Senki se tud bajorul? Utunk 1980/26. A humor méltóságáról. Ablonczy László beszélgetése B. A.-ral. Tiszatáj, Szeged 1979/11.
ASZT: Beszélgetés az íróval. LM 1081, 1331. Humoreszkek az író felolvasásában. LM 6, 331, 458, 1113. Dramatizált humoreszkek. LM 596. Nyilatkozat a paródiáról. LM 1113. Alkotóműhely. LM 1607.
Bajor Andor (Nagyvárad, 1927. szeptember 30. – 1991. január 24., Debrecen) – író, költő, humorista. Középiskoláit szülővárosában végezte, majd a Bolyai Tudományegyetemen szerzett filozófia szakos tanári oklevelet. A Móricz Zsigmond Kollégium tagja volt. 1949-től 1952-ig előbb gyakornok a Bolyai Tudományegyetem logika tanszékén, majd a magyar irodalomtörténeti tanszéken tanársegéd, 1953-tól az Állami Irodalmi és Művészeti Kiadó, 1957-től a Napsugár, 1962-től 1969-ig pedig az Irodalmi Könyvkiadó szerkesztőségi tagja Kolozsvárt. 1969 után az Előre kolozsvári munkatársa. Több évtizeden át ő írta az Utunk szilveszteri Ütünk mellékletét.
Első írását az Utunk közölte 1949-ben. Lírikusként indult, szatirikus és humoros versei Anavi Ádámmal és Bodor Pállal közös kötetben jelentek meg (Pellengér, 1955). Közben irodalmi bírálatokat is írt, de végül a szatirikus-humoros műfajváltozatokban talált rá igazi hangjára. Első kötetével, a szatírákat, humoreszkeket és irodalmi paródiákat tartalmazó Kerek pereccel (1955., bővített 2. kiadás 1957.) egy csapásra meghódította az olvasókat. Írásainak további reprezentatív gyűjteménye a hasonló műfaji összetételű Répa, retek, mogyoró (1962), valamint a Főúr, írja a többihez (1967). Első szatíráiban a társadalmi élet egyes negatív jelenségeit, a hivatalnoki közönyt, a szolgalelkűséget tűzte tollhegyre, szívesen folyamodva a játékos fantasztikum eszközéhez. Paródiáiban a sematizmus akkoriban igen veszélyes szemléletének írói megnyilatkozásait gúnyolta ki, pontos diagnózisát adva a maga sajátos műfajában egy korszak irodalmi torzulásainak. A hazug idill költőjéről pédául így írt a Szelíd viharban: „Rózsaszín dörej. Jégeső szakad. / Vakít a villám rózsaszínű fénye; / rózsaszín költő ül a fa alatt. / Rózsaszín villám csapjon őbeléje.” Későbbi paródiáiban a divatos és semmitmondó modernkedést karikírozta s kortársairól készített stílustanulmány-értékű „portré”-kat (Pokoli különkiadás, 1968).
Sajátos műfaját, a humoreszk eszközeivel megmódolt novellát fokozatosan alakította ki. Az ’50-es évek második felétől tűnt fel írásaiban a névtelen kisember, akinek esendőségében vagy kicsinyességében is az emberséget láttatta. Az ő szemszögéből nézve nemcsak a valóság torzulásai, hanem az eszmények is élesebben, tisztábban rajzolódtak ki. Ezért beszélhetett a szerző hiteles pátosszal a pöffeszkedő Valaki mellett háttérbe szoruló Satöbbiről, aki gerelyt vet, feltalál, épít, gólt rúg és lírai verset ír: mindenütt ott van, „ahol szükség van az erejére”. A Répa, retek, mogyoró s különösen a Főúr, írja a többihez egy-egy ciklusában a naiv gyermeki szemlélettel való azonosulás és az élményszerűséget fokozó első személyes előadásmód került előtérbe. Ez a két ciklus öleli fel Bajor legszebb, legsikerültebb írásait: az eszmények veszendőségét felpanaszoló „elégiákat” s az emberség melletti helytállás groteszk „himnuszait”. Az Április bolondjában írja: „Szegény fiú, ki ugratott be ennyire téged? Ki tréfált ifjúságoddal? Mondd, ugrass: Ma fölfedezték a rák szérumát. És én elhiszem. Itt az áprilist kiáltó felhők alatt fogom elhinni. S nem szégyenlem… Viccelj: Tengerbe dobtak minden fegyvert, testvérré lettek a Föld minden népei, nincs több sírás, könny, nehéz öregség. Elhiszem.” S e becsapottság keserűségén felülemelkedve, szent meggyőződéssel hirdeti: „Megérett minden jóra a föld… Aki nem hisz benne, az a vak, az az ügyefogyott, az az igazi április bolondja.” Kritikusai méltán állapították meg róla, hogy lírai és intellektuális, humoros és groteszk elemeket ötvöző, nyelvi leleményekben bővelkedő, vallomásszerű írásai megkülönböztetett helyet biztosítanak számára irodalmunkban.
A lírai hozzáállás nemesíti humoreszkjeinek újabb gyűjteményeit is (Tücsök és bogár. 1972; Az éjjeliőr nem tud aludni. 1976). A ’80-as években több karcolatának bábszínpadra való átdolgozása után a drámai műfajban önállóan is jelentkezett: Szürke délután című darabja (Igaz Szó, 1977/6.) Szabó József rendezésében Nagyváradon (1978), Harag György rendezésében Kolozsvárt színre is került (1980). A Napsugár gyermekolvasói számára a felnőttek körében is népszerű kalandregény-paródiát (Egy bátor egér viszontagságai. Majtényi Erik bevezetőjével. 1960., 4. kiadás 1978.) és számos ifjúsági elbeszélést (Hétmérföldes csizma. 1962.; Garázda Karcsi rokonsága. 1966.; Hóvirágméz. 1975.; A csodálatos esernyő. 1980.) írt. A publicisztikának a pamflet eszközeivel frissített változatát műveli (Napiparancs a hegedűhöz. 1963). Mint fordító, Eminescu és Topârceanu (Egy kicsi tücsök balladája. 1961, 1972.) verseit, a Pintea Viteazul című román népballadát, valamint Mircea Sîntimbreanu karcolatait (Diákabrak. 1978.) tolmácsolta, kitűnő formaérzékkel. A Forrás-sorozat több kötetéhez írt előszót, a Tanulók Könyvtára számára válogatta Karinthy Frigyes írásait (1974). Írásaiból Bukarestben egy-egy válogatás román, illetve orosz fordításban is megjelent (Curcubeul. 1964.; Raduga. 1969.; Marele coordonator. 1978.).
1990–1991 között a kolozsvári Keresztény Szó című katolikus lap főszerkesztője volt.
Díjak: Igaz Szó folyóirat prózadíja (1968), Kolozsvári Írói Egyesület díja (1968), Román Írószövetség díja (1972), Déry Tibor-jutalom (1990)
Tagság: Móricz Zsigmond Kollégium, Digitális Irodalmi Akadémia (posztumusz, 2020)
Munkái
Kötetei
Kerek perec (szatírák, karcolatok. Buk., 1955., 2. bőv. kiad. Buk., 1957.); Egy bátor egér viszontagságai (paródia. Buk., 1960.); Répa, retek, mogyoró (paródiák, szatírák, humoreszkek. Buk., 1962.); Hétmérföldes csizma (Buk., 1962.); Napiparancs a hegedűhöz (publicisztikai írások. Buk., 1963.); Garázda Karcsi rokonsága (gyermekregény., Buk., 1966.); Főúr, írja a többihez! (humoreszkek. Buk., 1967.); Pokoli különkiadás (paródiák. Buk., 1968.); Tücsök és bogár (szatírák. Kv., 1972.); Hóvirágméz (mesék, karcolatok. Buk., 1975.); Lelkek és pasasok (elbeszélések, karcolatok. Bp., 1975.); Az éjjeliőr nem tud aludni (karcolatok. Buk., 1976.); A csodálatos esernyő (elbeszélések. Buk., 1980.); Hézagpótlások (visszaemlékezések. Bp., 1981.); Abodi Nagy Béla (monográfia. Buk., 1986.); Mi a manó… (mesék. Buk., 1988.); Apróhirdetés (humoreszkek. Buk., 1989.); Részleges vízözön (posztumusz. elbeszélések. Bp., 1991.); Ima az üldözőkért (posztumusz. szatirikus karcolatok. Stockholm, 1992.); 1 arany tálentom (posztumusz. Székesfehérvár, 1993.); Betűvetők becsülete (posztumusz. cikkek, esszék, tanulmányok. Kv. – Buk., 1996.); Ütünk (posztumusz. utószó Dávid Gyula. Kv., 2000.); A kastélyunk (posztumusz. mesék. Mv., 2002.); Mi a manó (posztumusz. ill. Léstyán Csaba. Csíkszereda, 2003.); Az ezermester – A Valdemár-kódex (posztumusz. Csíkszereda, 2004.); Mióta nem tudnak számolni a varjak? (posztumusz. válogatás a Mi a manó című könyvből. Kv., 2004.); Angyal Bandi illemtana. Humoreszkek, paródiák: 1959–1989 (Kv., 2005.); Április bolondja (posztumusz. válogatott novellák. Bp., 2006.); Füstöl az acélkalapács (posztumusz. szatírák, paródiák. Mv., 2009.);
Színművei
Szürke délután (Szabó József rendezésében Nagyváradon 1978-bam, Harag György rendezésében Kolozsvárt került színpadra 1980-ban);
Társszerzőkkel
Pellengér (szatirikus versek; Anavi Ádámmal és Bodor Pállal. Buk., 1955.);
Gyűjteményes kötetekben
Zöldre van a rácsos kapu festve (szatirikus jelenet). In: 12 egyfelvonásos (szerk. Gyöngyösi Gábor. Buk., 1978. 145–155.); Erdélyi lakoma (másokkal. előszó Kövi Pál. Buk., 1980.); Kék álhalál: mai erdélyi elbeszélők (posztumusz. másokkal. Stockholm, 1993.); A jövő a számtantudósoké : magyar szerzők írásai a matematikáról (posztumusz. gyűjt. és öszzeáll. Róka Sándor és Valsicsák Dóra. Bp., 2004.);
A cinke így panaszkodik a rigónak (vers). Napsugár, 1957/5., 6.; Doktor Breke Kelemen (mese). Napsugár, 1957/9., 14–15.; Egy bátor egér viszontagságai (mese). folytatásosan a Napsugár, 1957/10–12., 1958/1., 1958/4–7. számában; A Nap fiai (mese). Napsugár, 1958/3., 4.; Tanítók tanítója (mese). Napsugár, 1958/4., 3.; Vologya bácsi (mese). Napsugár, 1958/11., 4–5.; Pákosztos Sanyi (mese). Napsugár, 1958/12., 10–11.; Májusi történet (mese). Napsugár, 1959/5., 8–9.; Mese Bodor Péter kútjáról (mese). Napsugár, 1960/1., 8.; Cukor mese (mese). Napsugár, 1960/1., 16–17.; Szellemidézők. Utunk, 1960. január 15.; Trolibusszal a mindenségben – Verne Gyula nyomán. Utunk, 1960. február 26.; Köszöntő a szomszédunkban lakó kisleányhoz (mese). Napsugár, 1960/3., 5.; Asztalos István. Korunk 1960/3.; Az igaz mesék mondója. Igaz Szó, 1960/3.; Nők napja van. Utunk, 1960. március 4; Vígasztaló. Utunk, 1960. március 18.; A magam eszközeivel. Utunk, 1960. március 25.; Ki adja az iskolát? (mese). Napsugár, 1960/5., 4–5.; Mi a marathoni futás? (mese). Napsugár, 1960/5., 18–19.; Almafavirágok. Utunk, 1960. május 27.; Az én öreg tanárom (mese). Napsugár, 1960/6., 18–19.; Az ország gazdái között. Igaz Szó, 1960/7.; Ször Döff tárgyalása… Utunk, 1960. július 15.; Egészségügyi repülőgép (mese). Napsugár, 1960/8., 6–7.; A párt ereje (mese). Napsugár, 1960/8., 11.; A kenyér feltalálása. Utunk, 1960. augusztus 5.; Történelmi ítélet. Utunk, 1960. szeptember 30.; Sadoveanu köszöntése. Igaz Szó, 1960/10.; Egy rézgombról. Utunk, 1960. október 14.; Előszó a repcéhez. Utunk, 1960. október 21.; Zsemle és Aesculapius. Utunk, 1960. november 25.; Hová lett az esztendő? (mese). Napsugár, 1960/12., 12–13.; Topîrceanu. Utunk, 1960. december 2.; Ütünk (szilveszteri melléklet). Utunk, 1960. december 30.; Francia nyelvlecke. Előre, 1960. december 30.; Újévi kívánság (mese). Napsugár, 1961/1., 3.; A kulcs (mese). Napsugár, 1961/1., 10–11.; Garázda Karcsi utazása (mese). Napsugár, 1961/2., 6–7.; Afrika – A meggyilkolt Patrice Lumumba emlékére. Korunk, 1961/2; Üzenet a Hajnalcsillaghoz. Utunk, 1961. február 17.; Példabeszéd Ibükoszról. Utunk, 1961. február 24.; Atomfizikusok konferenciája. Utunk, 1961. március 17.; Április bolondja – Bajor Andor tréfái. Utunk, 1961. március 31.; Emberek tudósa (mese). Napsugár, 1961/4., 10–11.; Aki megőrizte a csillagot (mese). Napsugár, 1961/5., 10–11.; Doftána. Igaz Szó, 1961/5.; Láttam Gagarint. Utunk, 1961. május 19.; Csodálatos kísérletek – A Feri-Gép. Utunk, 1961. május 19.; Kubai gyermekek (mese). Napsugár, 1961/6., 4–5.; A mi tanítónk mindig tanít valakit (mese). Napsugár, 1961/6., 6–7.; Térképjavtás (mese). Napsugár, 1961/6., 18–19.; Irodalmi gyermeknap – Bajor Andor paródiái. Utunk, 1961. június 2.; Csodálatos mesék között (mese). Napsugár, 1961/7., 16–17.; Mátyás, a jégtörő – Asztalos István ifjúsági könyve. Korunk, 1961/7.; Stílusparódiák. Igaz Szó, 1961/7.; Hős város (mese). Napsugár, 1961/8., 12–13.; Épül az ország. Igaz Szó, 1961/8.; Új hazai földrajz. Korunk, 1961/8–9.; Harmónia. Utunk, 1961. augusztus 11.; Lángok. Utunk, 1961. augusztus 18.; Halászok között. Előre, 1961. szeptember 5.; Szputnyik (mese). Napsugár, 1961/9., 16–17.; Csodák városa (mese). Napsugár, 1961/10., 10–11.; Üveggyári gondolatok. Utunk, 1961. október 13.; Sipllinó (mese). Napsugár, 1961/11., 12–13.; Nagy utazók. Korunk, 1961/11.; Algéria. Utunk, 1961. november 24.; Mese a póruljárt királyról (mese). Napsugár, 1961/12., 14–16.; Stílusparódiák. Igaz Szó, 1961/12.; Répa, retek, mogyoró. Utunk, 1961. december 1.; Ütünk (szilveszteri melléklet). Utunk, 1961. december 29.; Írói jegyzetek – Különös könyvismertetés. Igaz Szó, 1962/1.; Halat osztanak. Utunk, 1962. január 19.; Írói jegyzetek – Késik a föld. Igaz Szó, 1962/2.; Muzsikáló orvosok. Korunk, 1962/2.; Franciaország mártírjai. Utunk, 1962. február 23.; Mese a piros almáról (mese). Napsugár, 1962/3., 12–13.; Írói jegyzetek – Élő sivatagok. Igaz Szó, 1962/3.; Modernség – Az írás művészetéről. Utunk, 1962. március 23.; A megfagyott gyermek. Korunk, 1962/4.; Írói jegyzetek – Napiparancs a hegedűhöz. Igaz Szó, 1962/4.; Kirándulás a virágok közé (mese). Napsugár, 1962/5., 16–17.; Írói jegyzetek – Fényben, napban áll közöttünk. Igaz Szó, 1962/5.; Hogyan aranylik a nyár? (mese). Napsugár, 1962/6., 6–8.; Anekdota-irodalom. Korunk, 1962/6.; Gondolatok Caragiale szobra előtt. Előre, 1962. június 8.; Vajdahunyad. Utunk, 1962. június 22.; Kinek készült a vastorony? (mese). Napsugár, 1962/7., 14–15.; Legény a gáton. Előre, 1962. július 13.; Jelzőtábla. Utunk, 1962. július 13.; Mégis vannak óriások (mese). Napsugár, 1962/8., 4–6.; Írói jegyzetek – Kövek augusztusi fényben. Igaz Szó, 1962/8.; Üzem (mese). Napsugár, 1962/9., 16–17.; Útikalauz – önmagamnak is. Utunk, 1962. szeptember 7.; Gyümölcsdoktor (mese). Napsugár, 1962/10., 8–9.; Mutatványokról. Korunk, 1962/10.; Találkozó a világűrben. Igaz Szó, 1962/10.; Szénrajz. Előre, 1962. október 5.; Írói jegyzetek – Auróra. Igaz Szó, 1962/11.; Az Utunk Tenkén. Utunk, 1962. december 28.; A hadügyminiszter karácsonyfája. Előre, 1962. december 31.; Minden új a nap alatt. Igaz Szó, 1963/3.; Darutoll egy régi erdőben. Utunk, 1963. március 29.; Kínos helyzetek I. – Gyötrelmek egy régi templomban. Igaz Szó, 1963/4.; Tavaszi séta. Utunk, 1963. április 5.; A feleségem le van maradva (karcolat). Előre, 1963. április 12.; Készülődés az Aranyalma utcában (mese). Napsugár, 1963/5., 14–15.; Villogó szavak sorakozója. Fiatal szívek írója. Igaz Szó, 1963/5.; Zöldségeskert. Utunk, 1963. május 3.; Virágok. Utunk, 1963. június 14.; Tanítók köszöntése. Utunk, 1963. június 28.; Nagy Imre hetven éves. Igaz Szó, 1963/7.; Szíriusz. Utunk, 1963. július 19.; Fugyivásárhelyi gondolatok. Utunk, 1963. augusztus 9.; Pont vessző karika (mese). Napsugár, 1963/9., 14–15.; Fecske-búcsúztató. Előre, 1963. október 22.; Kirándulás a Duna deltába (mese). Napsugár, 1963/11., 10–11.; A mérték: valóságunk. Igaz Szó, 1963/11.; Télapó az új lakásban (mese). Napsugár, 1963/12., 10–11.; December harmincadika. Igaz Szó, 1963/12.; Tompa László köszöntése. Igaz Szó, 1963/12.; Ütünk (szilveszteri melléklet). Utunk, 1963. december 27.; „Mérleg” – Szentimrei Jenő verseiről. Utunk, 1964. február 7.; Az alkotás öröméről. Korunk, 1964/3.; Mindennapok csodái – Hóvirág. Igaz Szó, 1964/3.; Mindennapok csodái – Gyermekek. Igaz Szó, 1964/4.; Szerzőt! Igaz Szó, 1964/4.; Felfedezésem. Előre, 1964. április 21.; Nagyszerű hivatás. Igaz Szó, 1964/5.; Nagyvárad. Utunk, 1964. május 22.; Csodalámpa (mese). Napsugár, 1964/6., 10–11.; Mindennapok csodái – Zsibongás a piactéren. Igaz Szó, 1964/6.; Miért gazdagabb? (mese). Napsugár, 1964/7., 20.; Székely János. Igaz Szó, 1964/7.; Mi a terv? (mese). Napsugár, 1964/8., 16.; A toronyház tetején (mese). Napsugár, 1964/8., 22–23.; „Emléktárgyak”. Előre, 1964. augusztus 20.; Hol vannak a fiatal költők? Igaz Szó, 1964/10.; A kiállításon. Előre, 1964. október 24.; Vadgesztenyefa (mese). Napsugár, 1964/11., 14–15.; Mindennapok csodái – Arany. Igaz Szó, 1964/12.; Újévi figyelmeztetés Torkos Ferinek (mese). Napsugár, 1965/1., 4–5.; Kísérletezzünk, de gondolkozzunk. Igaz Szó, 1965/1.; Délután a parkban (mese). Napsugár, 1965/3., 16–17.; Gondolatok számokról. Előre, 1965. március 7.; Első Lali (mese). Napsugár, 1965/4., 6–7.; A felejtés prókátorai. Korunk, 1965/4.; Egy érzékeny vásárló vallomása (szatíra). Előre, 1965. április 16.; A törvény értőjeként. Előre, 1965. április 30.; A pionirok törvénye (mese). Napsugár, 1965/5., 14–15.; Május kilencedike. Igaz Szó, 1965/5.; A nyári avagy nagyvakáció (mese). Napsugár, 1965/6., 14–15.; Tomcsa Sándor. Igaz Szó, 1965/6.; Az igazi felnőttek (mese). Napsugár, 1965/7., 6–7.; Kommunisták az élen. Igaz Szó, 1965/7.; Lelkek és pasasok. Utunk, 1965. augusztus 27.; Oratórium üstdobra és szaxofonra. Korunk, 1965/9.; Varázslók kertje (mese). Napsugár, 1965/10., 8–9.; Szószaporítás a technika csodáiról. Előre, 1965. október 8.; Drága könyvek (mese). Napsugár, 1965/11., 4–5.; A dinnye halála. Igaz Szó, 1965/11.; Növekvő nemzedék. Igaz Szó, 1965/11.; Irodalmi lexikon. Igaz Szó, 1965/12.; Évvégi hajrá a humortermelésben. Előre, 1965. december 31.; A rubin tintatartó (mese). Napsugár, 1966/1., 10–11.; Gyalogos gondolatok. Előre, 1966. március 17.; Az elvtárs honnan jött? Előre, 1966. március 31.; Boltok fölfedezése (mese). Napsugár, 1966/4., 6–7.; Kommunista pártot! Napsugár, 1966/5., 3.; Trolibusz (mese). Napsugár, 1966/6., 6–7.; Egy készülő fordításról. Utunk, 1966. július 29.; A macskabarátok klubja. Igaz Szó, 1966/8.; 1 arany talentum. Utunk, 1966. augusztus 12.; Waterloo. Utunk, 1966. augusztus 26.; Iskolakezdés (mese). Napsugár, 1966/9., 2–3.; Októberben (mese). Napsugár, 1966/10., 3–4.; Az autók természete (mese). Napsugár, 1966/11., 4–5.; Wells és a menekülő tudósok. Korunk, 1966/11.; Horváth Imre hatvanéves. Utunk, 1966. november 4.; Összevesztem az automatával. Utunk, 1966. november 11.; Négy kalóz megtérése (mese). Napsugár, 1966/12., 10–11.; Boldog költők élete és az ők tselekedeteik. Igaz Szó, 1966/12.; Drága kincsünk: a gyermekjáték. Előre, 1966. december 13.; Zsebnaptár. Előre, 1966. december 23.; A kék jaguár. Előre, 1966. december 28.; Ütünk (szilveszteri melléklet). Utunk, 1966. december 30.; A csillagászati év. Előre, 1966. december 31.; Náthás a csatár. Előre, 1967. január 12.; Én is értek a rádiótechnikához. Előre, 1967. január 19.; Kísértet-autó. Előre, 1967. január 26.; Az önkiszolgáló boltunk ciklikus válsága. Előre, 1967. február 2.; Egy szobafestő kettős élete. Előre, 1967. február 12.; Ádám és Éva története XX. századi földolgozásban. Igaz Szó, 1967/12.; Jobb, ha tőlem tudjátok… Előre, 1967. december 31.; Cincogó Felícián hajóra száll. Előre, 1968. január 20.; Gyuri elúszott (képregény). Napsugár, 1968/2., 12.; Találkozásom a leopárddal (mese). Napsugár, 1968/4., 3–4.; Ballada a barátságról. Igaz Szó, 1968/5.; Az icike-picikét rossz fiú (mese). Napsugár, 1968/7., 8–9.; Fagylalt (mese). Napsugár, 1968/8., 6–7.; Miért volt aranyból az iskola teteje? (mese). Napsugár, 1968/9., 10–11.; A lekvár-detektív ökle… (mese). Napsugár, 1968/11., 9–10.; Ki mondjon igazat, ha nem az ember? Igaz Szó, 1968/11.; A székek kerekasztala. Igaz Szó, 1968/11.; Levél a Télapóhoz (mese). Napsugár, 1968/12., 14–15.; Ütünk (szilveszteri melléklet). Utunk, 1968. december 27.; A kidobóember vasárnapja. Utunk Évkönyv, 1968.; Világ. Utunk Évkönyv, 1968.; Hová lett február vége? (mese). Napsugár, 1969/2., 10–11.; Hol van az utca eleje? Előre, 1969. február 21.; Konfekció. Előre, 1969. február 27.; Ősember az utcánkban (mese). Napsugár, 1969/3., 6–7.; Az igazgatónkból hiányzik a képzelet. Előre, 1969. március 7.; Tángálás. Előre, 1969. március 23.; A perzsák kézirata. Utunk, 1968. március 28.; A Közéleti Személyiség Mellényzsebkönyve. Előre, 1969. április 4.; Az alkotó műhelye. Előre, 1969. április 19.; Szavak májusról. Előre, 1969. április 30.; A törpék és a tudományos kutatás (mese). Napsugár, 1969/5., 18–19.; Irodalmi riport a fokhagymáról. Igaz Szó, 1969/5.; Tavaszi nóta Bukarestben. Előre, 1969. május 15.; A megfizethetetlen jégszekrény. Előre, 1969. május 16.; A jövő a számtantudósoké. Utunk, 1969. május 16.; Rövid elmélkedés a csillagászat határairól. Előre, 1969. május 23.; Védjük meg a díszpintyet a kipusztulától! Előre, 1969. május 30.; Miért nem vagyok házmester? (mese). Napsugár, 1969/6., 20–21.; Emlékezés Benedek Marcell professzorra. Utunk, 1969. június 6.; Tersánszky Józsi Jenő. Előre, 1969. június 21.; Várok. Előre, 1969. június 26.; Beszélgetés Asztalos Sándor fotóművésszel. Előre, 1969. június 27.; A tábor meg az élelmezés (mese). Napsugár, 1969/7., 17–18.; Petőfi modernsége. Igaz Szó, 1969/7.; Volt ágyú. Előre, 1969. július 2.; Vallomás a horkolásról. Előre, 1969. július 4.; Látogatás a bútorüzletben. Előre, 1969. július 11.; Beszámoló a bukaresti magyar irodalmi kör üléséről. Utunk, 1969. július 11.; Szavak a hazáról. Igaz Szó, 1969/8.; Expedíciós napló. Előre, 1969. augusztus 28.; Rossz időben születtem (mese). Napsugár, 1969/9., 9.; Fulguriflex. Előre, 1969. szeptember 5.; Érteni – de hogyan? Előre, 1969. szeptember 7.; A beszámolóolvasók alvása. Előre, 1969. szeptember 12.; Nyár vége Váradon. Előre, 1969. szeptember 18.; Az újságírók mindent elintéznek. Előre, 1969. szeptember 19.; A bölcsek köve. Előre, 1969. szeptember 26.; Beszélgetés egy tanárnővel. Előre, 1969. szeptember 28.; Körzőm története (mese). Napsugár, 1969/10., 15–16.; A Tyúkom Búkom Igazgatóság fejlődése! Előre, 1969. október 4.; Kis Ferdinánd hőstette. Előre, 1969. október 10.; A majmok bolygója. Előre, 1969. október 18.; A pofafürdő. Előre, 1969. október 24.; Nymphathermalis. Előre, 1969. október 31.; Mivel mérik a tudást? (mese). Napsugár, 1969/11., 10–11.; Miért van törpepapagáj az előszobában? Előre, 1969. november 22.; Istenség a szomszédomban. Előre, 1969. november 28.; Ütünk (szilveszteri melléklet). Utunk, 1969. december 26.; Évvégi leltározók. Előre, 1969. decemer 31.; Két szatíra. Utunk Évkönyv, 1969.; Fele se tréfa! – Bajor Andor írásai. Igaz Szó, 1970/1.; Irodalmi visszaemlékezés. Előre, 1970. január 24.; A tűzhányó megfékezése. Előre, 1970. január 30.; Háborús veszteségek. Utunk, 1970. február 6.; Lakás-verseny. Előre, 1970. február 13.; A vásárlók kupája. Előre, 1970. február 20.; Ellenkező eset. Előre, 1970. február 27.; A cukrászok királya (mese). Napsugár, 1970/3., 11–12.; Számlagyűjteményem. Előre, 1970. március 13.; A vízmű ostroma. Utunk, 1970. március 13.; Szerep. Utunk, 1970. március 27.; Mese a művészekről meg a fácántollas kalapomról (mese). Napsugár, 1970/4., 14–15.; Felelős emberség. Igaz Szó, 1970/4.; Kolozsvár kincsei (mese). Napsugár, 1970/5., 8–9.; Robbanó szív. Utunk, 1970. július 10.; Pontos szemüveg. Előre, 1970. július 16.; Könyvismertetés. Előre, 1970. július 24.; Talponálló emberiség. Előre, 1970. július 31.; Kalózkodásom története (mese). Napsugár, 1970/8., 10–11.; Hirosima – mindnyájunkban. Korunk, 1970/8.; Ki vagyunk borulva. Előre, 1970. augusztus 7.; Emberek vagyunk. Előre, 1970. augusztus 14.; Stark bácsi és a császár (mese). Napsugár, 1970/9., 10–11.; Verkli vagy muzsika. Igaz Szó, 1970/9.; Lebontották-e a közfalat? Előre, 1970. szeptember 4.; Megmentettek a karnagyságtól. Előre, 1970. szeptember 12.; Bűvész-óra (mese). Napsugár, 1970/10., 10–11.; A parasztkriály. Igaz Szó, 1970/10.; Harcom az adminisztrátorral. Előre, 1970. október 3.; Beszélő szerkezetek. Előre, 1970. október 11.; Elmélkedés az intőfeliratokról. Előre, 1970. október 18.; Vita a ferdepofájúval. Előre, 1970. október 25.; Jóska meg az igazán okos kecske (mese). Napsugár, 1970/11., 6.; A mosdókagyló lelke. Előre, 1970. november 1.; Fésűs szaktárs lemondásai. Előre, 1970. november 8.; Kivétel. Előre, 1970. november 15.; Ön mit ábrázol? Előre, 1970. november 22.; Köteles Fábián. Előre, 1970. november 29.; Levelezésem a macskákkal (mese). Napsugár, 1970/12., 19–20.; A szuper-tyúk helye a nap alatt. Előre, 1970. december 6.; A nagy koordináló. Előre, 1970. december 13.; Rejtvény-szövegek. Előre, 1970. december 20.; A Lajos-féle naptár. Előre, 1970. december 27.; Az ólomöntő kutatás. Előre, 1970. december 30.; A menetrend – álarc nélkül. Utunk Évkönyv, 1970.; Ütünk (szilveszteri melléklet). Utunk, 1971. január 1.; Egyre udvariasabb leszek. Előre, 1971. január 10.; Osztozzunk a természetvédők gondjaiban. Előre, 1971. január 17.; Rákóczi tölgyfája (mese). Napsugár, 1971/2., 16–17.; A rendes kerékvágás. Előre, 1971. február 7.; Kacsó Sándor 10 éves. Utunk, 1971. február 19.; Toldi szaktárs munkabalesete. Utunk, 1970. február 26.; A könyv az igaz barát. Előre, 1971. február 28.; A tündérkirály pipája (mese). Napsugár, 1971/3., 10–11.; Emlékezés Gaál Gáborra. Igaz Szó, 1971/3.; Régebbi postások dicsérete. Előre, 1971. március 21.; Egyetlen panasz sem érkezett. Előre, 1971. március 28.; Hidak (mese). Napsugár, 1971/4., 10–11.; Igyekszem ügyünk hasznára lenni. Előre, 1971. április 4.; Értsük meg egymást. Előre, 1971. április 11.; Az utasok szövetsége. Előre, 1971. április 18.; Az örök tanuló (mese). Napsugár, 1971/5., 14–15.;
Néhány szó a pártosságról. Utunk, 1971. május 7.; Dolmányos varjú. Utunk, 1971. május 14.; Használati utasítás. Előre, 1971. május 16.; Elszántak vagyunk. Előre, 1971. május 23.; Az Iskola Alapító Fejedelem (mese). Napsugár, 1971/6., 8–9.; Thészeusz idézése. Korunk, 1971/6.; Kis éji zene. Előre, 1971. június 6.; Énekkar. Utunk, 1971. június 18.; Köszöntő közügyben. Utunk, 1971. július 23.; Varázslók siratása (mese). Napsugár, 1971/8., 14–15.; Nem vagyok jogbölcselő. Előre, 1971. augusztus 15.; Utolsó Edward. Előre, 1971. augusztus 29.; Az útilapu dicsérete. Előre, 1971. szeptember 12.; Utcai vándorlás. Előre, 1971. szeptember 19.; Nyári séta. Előre, 1971. szeptember 26.; A város jelei. Igaz Szó, 1971/10.; Tengeri képeslap. Előre, 1971. október 10.; Utazás egy ingaóra körül. Előre, 1971. október 17.; Egy napló hitelessége. Utunk, 1971. október 22.; Drága jó csizma. Utunk, 1971. november 19.; „Ami a tavalyi naptárból kimaradt”. Előre, 1971. december 31.; Ütünk (szilveszteri melléklet). Utunk, 1971. december 31.; Fátum. Utunk Évkönyv, 1971.; Kéménybe, korommal (mese). Napsugár, 1972/1., 15–16.; Szalonnasütés. Utunk, 1972. január 14.; Nevek tulajdonjoga. Előre, 1972. január 28.; Ki tud a fürdőkádról? Előre, 1972. január 29.; Mátyás (mese). Napsugár, 1972/2., 18–19.; Mit gondolnak a tündérek? (mese). Napsugár, 1972/3, 16–17.; Megmentett múlt. Igaz Szó, 1972/3.; A tej-számla ratifikálása. Előre, 1972. március 5.; Kolozsváron is megtartják az UNESCO könyv évet. Előre, 1972. március 16.; Tóth Gáspár számításai (mese). Napsugár, 1972/4., 8–9.; Középnemzedék. Igaz Szó, 1972/4.; Termékeny egymásrahatás. Előre, 1972. április 15.; A szappan története (mese). Napsugár, 1972/5., 10–11.; A könyv az igaz barát. Igaz Szó, 1972/5.; Fejlődő technika. Előre, 1972. május 11.; Azt mondják, szobor… Előre, 1972. június 16.; Mi a divat? Előre, 1972. június 18.; Születésnapi verseny. Korunk, 1972/7.; Teremtő és teremtmény. Igaz Szó, 1972/7.;
Modernség a csillagok alatt. Előre, 1972. július 2.; Tájékozatlan olvasó. Előre, 1972. július 9.; Kábulatok. Utunk, 1972. július 14.; Zuhanó teknősbéka. Előre, 1972. július 16.; A halott király jelvénye. Utunk, 1972. július 21.; Vizes felügyelő. Előre, 1972. július 30.; Utazások. Előre, 1972. augusztus 6.; Ismeretlen olimpiai bajnokok. Előre, 1972. augusztus 27.; Verébtojások (mese). Napsugár, 1972/9., 14.; Alkalmi köszöntő. Igaz Szó, 1972/9.; Mindenki tanul. Előre, 1972. szeptember 3.; Pontos műszerek. Előre, 1972. szeptember 24.; Fénykép (mese). Napsugár, 1972/10., 10–11.; Légszennyeződés. Előre, 1972. október 1.; Képtelenségek. Előre, 1972. október 8.; Műkedvelő lakók. Előre, 1972. október 15.; Turista kendő. Előre, 1972. október 22.; Nagy Albert. Igaz Szó, 1972/11.; Falusi utasok. Előre, 1972. november 19.; A „szegény” király. Igaz Szó, 1972/12.; Írjunk felejtést! Előre, 1972. december 3.; Surány Erzsébet. Utunk, 1972. december 8.; Dominikánus vidapinty… Előre, 1972. december 10.; Két méterre a civilizációtól. Előre, 1972. december 17.; Köztársasági vívmányok. Előre, 1972. december 24.; A fa is dolgozik. Előre, 1972. december 31.; Jó kis hóember (mese). Napsugár, 1973/1., 9–10.; A messzeség íve alatt. Korunk, 1973/1.; A költő időszerűsége. Igaz Szó, 1973/1.; Helyi időszámítás. Előre, 1973. január 7.; Dolgok lefokozása. Előre, 1973. január 28.; Ordas muzsika (mese). Napsugár, 1973/2., 16–17.; Ádám rajongása. Igaz Szó, 1973/2.; Szupergondolatok. Parancsolat. Előre, 1973. február 4.; Az érem másik oldala. Előre, 1973. február 11.; Akik a talponálló előtt ülnek. Előre, 1973. február 18.; Meghasonlott lélek. Előre, 1973. február 25.; Méhészbolt. Előre, 1973. március 11.; Értetlenség. Előre, 1973. március 18.; Hézagpótlások. Előre, 1973. március 25.; Örökmozgó. Utunk, 1973. március 30.; Ecce homo sapiens. Ripacskodás. Előre, 1973. április 1.; Anekdota. Utunk, 1973. április 6.; Szeretnék május éjszakáján… Előre, 1973. április 8.; Nagyvárad fürdőváros. Előre, 1973. április 15.; Baj van az ideggel. Utunk, 1973. április 20.; Stílusok. Előre, 1973. április 22.; Boldizsár napja. Utunk, 1973. április 27.; Rezeda Jenő hordói. Utunk, 1973. május 4.; Költői hűség. Előre, 1973. május 6.; Trixmix. Utunk, 1973. május 11.; Kiállításra készülök. Előre, 1973. május 13.; Az ember, akinek szíve volt. Utunk, 1973. május 18.; Az Urus söröző díszei. Előre, 1973. május 20.; Feri, ne sétálj a híd alatt. Utunk, 1973. május 25.; Útjelző. Előre, 1973. május 27.; Ankét a nemzedékről. Nagy Imre köszöntése, Korunk, 1973/6.; Cerberus (szatíra). Igaz Szó, 1973/6.; Egy mókus kalandjai. Utunk, 1973. június 1.; A csészealjlakók mindenre képesek. Előre, 1973. június 3.; Händellel semmi baj. Utunk, 1973. június 8.; Kísérletek. Előre, 1973. június 10.; Vak cimbalmos. Utunk, 1973. június 15.; Sportpálya közelében lakom. Előre, 1973. június 17.; A kultúrház átépítése. Utunk, 1973. június 22.; Gyógynövény-e a kakas? Előre, 1973. június 24.; A béka és az ökör. Utunk, 1973. június 29.; Hullámfürdő (mese). Napsugár, 1973/7., 6–7.; Hajthatatlan író. Igaz Szó, 1973/7.; Az ember, aki zabálja a karfiolt. Előre, 1973. július 1.; Isten önnel, állomásfőnök úr. Utunk, 1973. július 6.; Jóság. Előre, 1973. július 8.; Napfogyatkozás a Gyöngytyúk utcában. Utunk, 1973. július 13.; Akinél idősebb volt a bátyja. Utunk, 1973. július 20.; Ribizliszínű július. Előre, 1973. július 22.; Kozmás emlékek. Utunk, 1973. július 27.; Miért nem csináltatok kanárisárga kabátot? Előre, 1973. július 29.; Szerdán mindenki köteles mosdani. Utunk, 1973. augusztus 3.; Helytelen árucikkek. Előre, 1973. augusztus 5., Lik a légben. Fakutyák. Utunk, 1973. augusztus 10.; Most jöttem a félhetessel. Előre, 1973. augusztus 12.; Lali, ne hagyd magad! Utunk, 1973. augusztus 17.; Veszendő óráim. Előre, 1973. augusztus 19.; A megmagyarázhatatlan hang. Utunk, 1973. augusztus 24.; Amit az ember főz. Előre, 1973. augusztus 26.; Virslit az önzetleneknek! Utunk, 1973. augusztus 31.; Gyorsfénykép. Előre, 1973. szeptember 2.; Önkiszolgálás. Előre, 1973. szeptember 9.; Gyűjtsünk űrhajós bélyegeket. Utunk, 1973. szeptember 14.; Délelőtt van az etika. Előre, 1973. szeptember 16.; Sequoia. Utunk, 1973. szeptember 21.; Valami megváltozott. Előre, 1973. szeptember 23.; Individualista paszulyleves. Utunk, 1973. szeptember 28.; Találmányok. Előre, 1973. szeptember 30.; Felvonó (mese). Napsugár, 1973/10., 18–19.; Nem helyes az asztal alá bújni. Utunk, 1973. október 5.; Az őrült borbély balladája. Utunk, 1973. október 12.; Feri bácsi esti éneke a bolháról. Utunk, 1973. október 19.; Tartozom az igazságnak. Előre, 1973. november 4.; A legjobb önképzőkör. Utunk, 1973. november 9.; Gyermekek a patakparton. Illemtan. Utunk, 1973. november 16.; Elveszett földrengés. Előre, 1973. november 18.; Idéző. Utunk, 1973. november 23.; Kaland egy közösséggel. Előre, 1973. november 25.; Termek varázsa. Utunk, 1973. november 30.; Levél az ünnepelthez. Igaz Szó, 1973/12.; Hősök kirohanása. Utunk, 1973. december 7.; Stílusteremtő nemzedék. Előre, 1973. december 9.; Tökéletlen Télapó. Utunk, 1973. december 21.; Mi, akik szembenézünk erényeinkkel. Előre, 1973. december 23.; December – az ajándékok hónapja. Előre, 1973. december 27.; Családi ünnepek. Üzleti tisztesség. Balkezes gépírónő. Veszett baglyok. Előre, 1973. december 30.; Rúgunk. Utunk Évkönyv, 1973.; A cinkák naptára (mese). Napsugár, 1974/1., 14–15.; Ütünk (szilveszteri melléklet). Utunk, 1974. január 4.; Amikor az ember nem mer fázni. Előre, 1974. január 6.; Kerekasztal az olvasók fölöslegességéről. Utunk, 1974. január 11.; A laskagomba meg a Kohoutek üstökös. Előre, 1974. január 13.; Az ételmúzeumban. Utunk, 1974. január 18.; Tanítvány. Utunk, 1974. január 25.; Búcsú az évszázad üstökösétől. Előre, 1974. január 27.; Hol a világ? (mese). Napsugár, 1974/2., 16–17.; Jankó Jenő elhibázott álma. Utunk, 1974. február 1.; Lelkesítő bírság. Előre, 1974. február 3.; Beszéljünk idegalapon. Utunk, 1974. február 8.; Füstölt hal. Előre, 1974. február 10.; Bombunetz kutyája. Utunk, 1974. február 15.; Légy az ablakok közt. Előre, 1974. feburár 24.; Tanulj becsületet (mese). Napsugár, 1974/3., 14–15.; Szökőhónap. Utunk, 1974. március 1.; A csoport legaktívabb tagja. Utunk, 1974. március 15.; Egy istennő alakulása. Előre, 1974. március 17.; Marhavész. Utunk, 1974. március 22.; Kibicek. Előre, 1974. március 24.; Üvegtörtpe. Utunk, 1974. március 29.; Nevetés és magyarázat. Korunk, 1974/4.; Becsülöm a tudományt. Utunk, 1974. április 19.; Ahol a nőknek még művelődniük kell. Előre, 1974. április 21.; Broszka. Előre, 1974. április 28.; Babrik József melódiái. Igaz Szó, 1974/5.; Május elseje 1974-ben. Előre, 1974. május 1.; Aki hasonlított a fényképéhez. Utunk, 1974. május 3.; A kő becsülete. Előre, 1974. május 12.; Macskabagoly. Utunk, 1974. május 17.; Fontos közölnivalók. Előre, 1974. május 19.; A süket szurkoló. Utunk, 1974. május 24.; De megérdemeljük-e? Utunk, 1974. május 31.; Kísérleti színház. Előre, 1974. június 2.; Pásztor. Előre, 1974. június 9.; Nem úszó úszóbajnok mentő körülményei. Utunk, 1974. június 14.; Brigádos. Előre, 1974. június 16.; Jóság és szeretet. Utunk, 1974. június 21.; Egyéniség. Előre, 1974. június 23.; Amikor Az Elveszett Paradicsom megkerül. Utunk, 1974. június 28.; Üvöltés. Előre, 1974. június 30.; Pütagorász újabb tétele (mese). Napsugár, 1974/7., 12.; Fehér, fekete, fehér. Igaz Szó, 1974/7.; Az éjjeliőr nem tud aludni. Utunk, 1974. július 5.; Egy szakma becsülete. Előre, 1974. július 7.; Hősök és értelmezőik. Előre, 1974. július 14.; Nyaralási emlék. Előre, 1974. július 21.; Tüzérek és civilek. Utunk, 1974. július 26.; Augusztus hősei. Igaz Szó, 1974/8.; Aki tud, az nyer. Előre, 1974. augusztus 11.; Kézcsókom a feleségének. Előre, 1974. augusztus 18.; Betűvetés (mese). Napsugár, 1974/9., 12.; Huba átalakulása. Előre, 1974. szeptember 8.; Emberformáló erő. Utunk, 1974. szeptember 20.; Emberség és igazság. Előre, 1974. szeptember 22.; Szamártövis (mese). Napsugár, 1974/10., 11.; Radnóti Miklós emlékezete. Igaz Szó, 1974/10.; Becézés. Előre, 1974. október 6.; A hűség vallomásai. Utunk, 1974. október 11.; Hogyan lehet valaki óriás? (mese). Napsugár, 1974/11., 11.; A jövő gazdái. Igaz Szó, 1974/11.; Őszi séta Bukarestben. Előre, 1974. november 3.; A levélirodalom válsága. Előre, 1974. november 10.; A jövő tervezői. Előre, 1974. december 8.; Tanulom a havat. Előre, 1974. december 15.; Szenvedély és szórakozottság – Heltai Gáspár emlékezete. Utunk, 1974. december 27.; Tenyérjóslás. Előre, 1974. december 29.; Nagyvárad. Utunk Évkönyv, 1974.; Boldog új évet! Van-e élet a tejúton? A szívbeteg birkózóbajnok. Előre, 1975. január 5.; Magánosítás. Előre, 1975. január 12.; Ükapám érdemeire való tekintettel. Előre, 1975. január 19..; Bazsarózsahimlő. Előre, 1975. január 26.; Útépítés. Előre, 1975. január 31.; Hubertus tisztelete. Utunk, 1975. január 31.; Csodatükör. Előre, 1975. február 9.; Nemzedékek. Előre, 1975. február 23.; Bömböm Máté (mese). Napsugár, 1975/3., 10.; Tisztelem a szabályokat. Előre, 1975. március 16.; Mert én olyan ember vagyok… Előre, 1975. március 23.; Gyuricska a Lóvásártér hat szám alól. Utunk, 1975. március 28.; A macska rúgja meg (mese). Napsugár, 1975/4., 12.; Divat. Előre, 1975. április 6.; Oktalan gépek. Utunk, 1975. április 11.; Útépítők. Előre, 1975. április 19.; A trónörökös és a cincérek. Utunk, 1975. április 25.; Villanyborotva. Előre, 1975. április 27.; Május 9. Utunk, 1975. május 9.; A művész meg a képviselő. Előre, 1975. május 11.; Többenéves ifjak. Előre, 1975. május 25.; Harc a hamutartók ellen. Utunk, 1975. május 30.; Cukorsíp (mese). Napsugár, 1975/6., 12.; Nem akarok semmi rosszat. Előre, 1975. június 8.; Nem vagyok tűzrendészeti felelős. Előre, 1975. június 22.; Halló! (mese). Napsugár, 1975/7., 4–5.; A fa. Utunk, 1975. július 18.; Esernyők. Előre, 1975. augusztus 31.; Szeptemberi napfény (mese). Napsugár, 1975/9., 3.; Lépcsők dicsérete. Előre, 1975. szeptember 7.; Az éjjeliőr nem tud aludni. Előre, 1975. szeptember 14.; A körzőm története (mese). Napsugár, 1975/10., 4.; Mit álmodik a sündisznó? (mese). Napsugár, 1975/11., 13.; Erdélyi magyar szótörténeti tár. Igaz Szó, 1975/11.; Kiskutya az autóbuszon. Előre, 1975. december 31.; Disznóölés (mese). Napsugár, 1976/1., 13.; Ütünk (szilveszteri melléklet). Utunk, 1976. január 2.; A kérdező ember. Előre, 1976. január 11.; Rádió (mese). Napsugár, 1976/2., 10.; Múzeumlátogatás turistavezetővel. Utunk, 1976. február 6.; Pécsi Sándor különös története. Utunk, 1976. február 27.; Deheroizálás. Előre, 1976. február 29.; Búgócsiga (mese). Napsugár, 1976/3., 4–5.; II. Rákóczi Ferenc emlékezései. Korunk, 1976/3.; Vigyázat, a tetőn dolgoznak. Előre, 1976. március 7.; Villon. Utunk, 1976. március 12.; Vállalati születésnap. Előre, 1976. március 14.; Feketeleves. Előre, 1976. március 21.; Piroska néni és a farkas (mese). Napsugár, 1976/4., 4–5.; Elindulók és megérkezők. Utunk, 1976. július 2.; Varázsló szavak (mese). Napsugár, 1976/8., 12–13.; Nagy Imre boldog órája. Utunk, 1976. augusztus 27.; Zakariás (mese). Napsugár, 1976/9., 10–11.; Hol bújócskáznak a gyermekek? Igaz Szó, 1976/10.; Horváth Imre köszöntése. Utunk, 1976. november 5.; Temesvár védői (mese). Napsugár, 1976/12., 10.; Apám majd megmutatja (mese). Napsugár, 1976/12., 11.; Te vagy a legény. Igaz Szó, 1976/12.; Magánautóbusz. Előre, 1976. december 26.; Ütünk (szilveszteri melléklet). Utunk, 1976. december 31.; Vándorajtó. Előre, 1977. január 9.; Algernon. Előre, 1977. január 23.; Valódi pokróc. Előre, 1977. február 27.; Húsz év gyermekirodalom. Utunk, 1977. március 4.; Otthonnyi meleg. Előre, 1977. április 3.; Nagy István emlékezete. Igaz Szó, 1977/5.; Gondok doktora. Korunk, 1977/6.; Szürke délután (dráma). Igaz Szó, 1977/6.; A szerencsétlen cukrászda. Előre, 1977. június 5.; Bukaresti képeslap. Előre, 1977. június 19.; Sütő András: Tll Vilmos fügevirága (stílusparódia). Tombola (szatíra). Igaz Szó, 1977/9.; Gábor Jenő panaszának elintézése. Utunk, 1977. szeptember 30.; Ütünk (szilveszteri melléklet). Utunk, 1977. december 30.; Krónika. Utunk Évkönyv, 1977.; Benkő Samu 50 éves. Igaz Szó, 1978/2.; Miért bús a búsgerlice? Igaz Szó, 1978/7–8.; Nem mind arany, ami fénylik. Igaz Szó, 1978/10.; Hideg fény. Előre, 1978. október 29.; Válasz Láng Gusztávnak. Igaz Szó, 1978/11.; Pille kisasszony. Utunk Évkönyv, 1978.; A hóember álma (mese). Napsugár, 1979/1., 12–13.; Egy kídérlet értelmezése. Igaz Szó, 1979/2.; Kanyaró (mese). Napsugár, 1979/3., 11.; A lila ökör balladája. Igaz Szó, 1979/3.; Áprilisi tündérek (mese). Napsugár, 1979/4., 11.; Emil Isac kézfogásai. Utunk, 1979. április 6.; Huszár Sándor 50 éves. Utunk, 1979. április 13.; A csónakunk (mese). Napsugár, 1979/6., 11.; Kacsalábon forgó toronyház (mese). Napsugár, 1979/7., 6–7.; Horváth Imre őszikéi. Utunk, 1979. július 6.; Hajdu Győző 50 éves. Utunk, 1979. július 27.; A folyó szebbik partja (mese). Napsugár, 1979/8., 6–7.; Diómanó, gesztenyemanó (mese). Napsugár, 1979/10., 12.; A faliújság hatalma. Utunk, 1979. október 12.; A halálra szánt postások. Utunk, 1979. október 19.; Mire jó a november (mese). Napsugár, 1979/11., 10.; Minőség. Igaz Szó, 1979/11.; Reklamáció. Utunk, 1979. november 9.; A hópihék meg a tudomány (mese). Napsugár, 1979/12., 11.; A korzserűtlen T. Utunk, 1979. december 14.; Ütünk (szilveszteri melléklet). Utunk, 1979. december 28.; Viszontlátásra, állomásfőnök úr (vígjáték egy felvonásban). Utunk Évkönyv, 1979.; Február (mese). Napsugár, 1980/2., 11.; Ólomkatonák. Utunk, 1980. február 8.; Képviselő. Igaz Szó, 1980/3.; Hajdani jó lódítások. Igaz Szó, 1980/4.; Papatyi (mese). Napsugár, 1980/6., 10.; Kirándulás (mese). Napsugár, 1980/8., 4–5.; Hódolat a fejedelemnek. Igaz Szó, 1980/9.; Az örök tanuló (mese). Napsugár, 1980/11., 2–3.; A Szent József-szindróma. Utunk Évkönyv, 1980.; Ütünk (szilveszteri melléklet). Utunk, 1981. január 2.; Ordas bácsi (mese). Napsugár, 1981/2., 10–11.; A cukrász meg a kéményseprő (mese). Napsugár, 1981/3., 12–13.; Kormosképű (mese). Napsugár, 1981/4., 8.; Írósorsok. Igaz Szó, 1981/4.; Az ötödik évszak. Igaz Szó, 1981/5.; Fürdés mocskos vízben (mese). Napsugár, 1981/7., 10–11.; Úszómedence (mese). Napsugár, 1981/8., 10–11.; Szüret (mese). Napsugár, 1981/10., 8–9.; Mióta nem tudnak számolni a varjak? (mese). Napsugár, 1981/11., 10–11.; Közös tragikomédiánk. Igaz Szó, 1981/10.; Feketekávé tejszínnel. Utunk Évkönyv, 1981.; Orvosság (mese). Napsugár, 1982/1., 11.; Ütünk (szilveszteri melléklet). Utunk, 1982. január 1.; Jánoska Tükörországban – Majtényi Erik hátrahagyott gyermekregénye. Előre, 1982. március 28.; Csónakázás (mese). Napsugár, 1982/6., 12–13.; A festőasszony. Előre, 1982. július 7.; A Tűzoltó monológja. Utunk, 1982. július 30.; A dinnyekirály (mese). Napsugár, 1982/8., 12–13.; A vámtiszt monológja. Utunk, 1982. augusztus 6.; Egy rab monológja. Utunk, 1982. augusztus 13.; A hídépítő monológja. Utunk, 1982. augusztus 27.; Betűk és szavak (mese). Napsugár, 1982/9., 8–9.; A rendőr monológja. Utunk, 1982. szeptember 3.; A kecske születésnapja (mese). Napsugár, 1982/10., 8–9.; Betűvetők becsülete. Igaz Szó, 1982/11.; Ütünk (szilveszteri melléklet). Utunk, 1982. december 31.; Értelmes munka (mese). Napsugár, 1983/1., 12.; Takarítás (mese). Napsugár, 1983/2., 6–7.; A kincses barlang (mese). Napsugár, 1983/4., 12–13.; Bújócska (mese). Napsugár, 1983/6., 12–13.; Életkép – 1947. Korunk, 1983/8.; Kis Bálint. a tolvaj. Előre, 1983. december 25.; Kis Bálint rejtélyes balesete. Előre, 1984. január 15.; Anyanyelv. Igaz Szó, 1984/5.; Amikor én élelmeztem a tábort (mese). Napsugár, 1984/8., 12–13.; Szabadság (vers). Igaz Szó, 1984/8.; A nagynéném meg a cowboyok. Utunk, 1984. október 26.; Kék bolygó (vers). Igaz Szó, 1985/5.; Elődök keresése. Igaz Szó, 1985/9.; Szelleme közöttünk él. Igaz Szó, 1985/11.; Kakastej, varjúvaj (mese). Napsugár, 1985/11., 12–13.; Gömb alakú-e a Föld? (mese). Napsugár, 1985/12., 12–13.; Topârceanu centenáriuma. Igaz Szó, 1986/3.; Balladák költője – Topîrceanu a százesztendős. Utunk, 1986. március 21.; A sakkozás tudománya (mese). Napsugár, 1986/4., 12–13.; A csillagok nem háborúznak (prózavers). Igaz Szó, 1986/5.; Az öreg Csernyik labdái (mese). Napsugár, 1986/6., 12–13.; Kalózkodásom története (mese). Napsugár, 1986/7., 10–11.; A kastélyunk (mese). Napsugár, 1987/6., 12.; Zárt ajtók, nyitott ajtók. Igaz Szó, 1987/6.;
Karinthy utóélete. Igaz Szó, 1987/6.; Császár és villanyszerelő (mese). Napsugár, 1987/10., 12–13.; Eltévedt lovasok. A torony. A repülés biztonsága (versek). Igaz Szó, 1987/10.; Hét kutya húzza (mese). Napsugár, 1987/11., 10–11.; Szókratész halandó. Korunk, 1988/3.; A kert. Korunk, 1988/10.; A szuper-hegy. Korunk Évkönyv, 1988.; Hóemberek boldogsága (mese). Napsugár, 1989/1., 10–11.; A századik május elsején. Igaz Szó, 1989/5.; Eminescu magyarul. Igaz Szó, 1989/6.; Lőrinc napja. Korunk, 1989/6.; Kondér (mese). Napsugár, 1989/8., 14–15.; Iskolakezdés (mese). Napsugár, 1989/9., 10–11.; Tanulj becsülettel (mese). Napsugár, 1989/10., 6–7.; Beszélgetés egy zenebohóccal. Korunk, 1989/11–12.; Eltérítés (vers). Korunk, 1990/1.; Ceaușescu elvtárs esztétikai nézetei. 1990/2.; Mi a kisebbségi? Romániai Magyar Szó, 1990. március 4.; Egy csángó leány búcsúlevele és a levél olvasata. Romániai Magyar Szó, 1990. május 18.; Kis Bálint, a tolvaj. Romániai Magyar Szó, 1990. június 2.; Maradj (vers). Magyar Nemzet, 1990. június 18.; Bálint katona balladája. Korunk, 1990/8.; Gondolatok a damaszkuszi útról. Korunk, 1990/10.; Ceaușescu elvtárs temetésén. Romániai Magyar Szó, 1991. február 2.; A kalapos balladája. Korunk, 1991/5.; Váradon akasztanák fel a Szerencsét! II. Korunk, 1991/6.; Váradon akasztanák fel a Szerencsét! III. Korunk, 1991/7.; Valdemár Kódex (részlet). Korunk, 1992/2.;
Színházi bemutatók
Szürke délután (Nagyváradi Állami Színház, 1978. jún. 18.; Kolozsvári Állami Magyar Színház, 1980); Most jöttem a félhetessel (Sepsiszentgyörgyi Állami Színház Tamási Áron Tagozata, 1992. szept.18.); Egy bátor egér viszontagságai (Kolozsvári Állami Magyar Színház, 2001. ápr. 8.); A csodálatos esernyő (Csíki Színpad Csíkszereda, 2006. máj. 23.);
Fordítás
- Alekszin – Sz. Baruzgyin: Kicsi piros lobogó (Buk., 1952.); Cicerone Theodorescu: Lajos a tarajos (Buk., 1953.); Eugen Jebeleanu: Sahia falujában (Buk., 1953.); George Topîrceanu: Őszi rapszódia (Buk., 1954.); George Topîrceanu: Költemények (Buk., 1955.); Eugen Jebeleanu: Válogatott versek (ford. Majtényi Erikkel és Szemlér Ferenccel. Mv., 1958.); Cezar Bolliac: Testvéri Románia. Napsugár, 1958/3., 6.; George Topîrceanu: Téli éjszaka. A rudényi pópa balladája. Utunk, 1960. február 12.; Traian Demetrescu: Május elseje munkásainak (részlet). Utunk, 1960. április 29.; Mihai Beniuc: A párt hőseihez. Napsugár, 1960/7., 2.; George Topîrceanu: Vidám és szomorú balladák (ford. Fodor Sándorral. Buk., 1963.); George Topîrceanu: Egy kicsi tücsök balladája (ford. és utószó. Buk., 1961, 1972.); Mircea Sîntimbreanu: Diákabrak (Buk., 1978.); Mircea Sîntimbreanu: A nagyszünet (elbeszélések, karcolatok. ford. másokkal. Buk., 1980.); Kortárs román drámák (ford. másokkal. Buk., 1983.); Cezar Bolliac: A történelem küzdőterén. Előre, 1983. november 4.;
Szerkesztés
Ágyúszónál hangosabban (antológia. összeáll. Buk., 1950).; Bálint Tibor: Csendes utca (bev. Buk., 1963.); Mikszáthy Kálmán: Beszterce ostroma (utószó. Buk., 1964.); Radu Boureanu legszebb versei (ford. Majtényi Erik. bev. Bajor Andor. Buk., 1964.); Tomcsa Sándor: Őszi tárlat kisvárosban (szerk. és jegyz. Bonyháti Jolán. bev. Bajor Andor. Buk., 1965.); Sinkó Zoltán: Kölcsönkönyv (bev. Buk., 1965.); Palocsay Zsigmond: Kórémuzsika (bev. Buk., 1966.); Balla Zsófia: A dolgok emlékezete (bev. Buk., 1968.); Éltető József: Ismeretlen beszéd (bev. Buk., 1969.); Rózsa Ágnes: Jövőlesők: nürnbergi lágernapló: 1944–45 (bev. Buk., 1971.); Karinthy Frigyes: A cirkusz. Novellák, humoreszkek, irodalmi karikatúrák (vál. bev. Kv., 1974.); Jonathan Swift: Gulliver utazásai (ford. Szentkuthy Miklós. utószó Bajor Andor. Buk., 1982.); Blaise Pascal: Gondolatok (ford. Pődör László. bev. Bajor Andor. Buk., 1982.); Majtényi Erik: Jánoska Tükörországban (bev. Buk., 1983.);
Irodalom
Kántor Lajos: Kétkezi humorista. Utunk, 1963/12. – Szilágyi Júlia: A humor filozófiája. Korunk, 1963/5. – Hajdu Győző: Líra, humor, szatíra. Igaz Szó, 1963/11. – Király László: Csinkvecsentó elhúz a jobbszélen. Utunk, 1968/11. – Robotos Imre: A humor költészete. Igaz Szó, 1969/6. – Bálint Tibor: A humor elégiája. Utunk, 1969/9. – Földes László: B. A. mélabús humoráról. Korunk, 1969/5. – Láng Gusztáv: B. A. Utunk, 1970/28. – B. A. műhelyében. Szőcs István, Veress Dániel, Panek Zoltán, Fodor Sándor, Sinkó Zoltán írásai. Igaz Szó, 1970/1. – Csiki László: Hogy a tojás, Kolumbusz úr? avagy Odüsszeusz falovacskája. A Hét, 1973/18. – Láng Gusztáv: Boldog-e a humorista? Utunk, 1973/21. – Szalay Károly: B. A. humora. Korunk, 1974/9. – Bálint Tibor: A tündérkirály pipája. Utunk, 1976/11. – Mózes Attila: Olykor szembenézhetünk erényeinkkel is. Utunk, 1977/2. – B. A. műhelyében. Igaz Szó, 1977/9. – Marosi Péter: Bajor anakondái a színpadon. Utunk, 1978/27; – Marosi Péter: Senki se tud bajorul? Utunk, 1980/26. – A humor méltóságáról. Ablonczy László beszélgetése B. A.-ral. Tiszatáj, Szeged, 1979/11. – Bajor Andor bibliográfia (PIM)
ASZT: Beszélgetés az íróval. LM 1081, 1331. Humoreszkek az író felolvasásában. LM 6, 331, 458, 1113. Dramatizált humoreszkek. LM 596. Nyilatkozat a paródiáról. LM 1113. Alkotóműhely. LM 1607.